ODS se v Senátu pokusí překazit zavedení registračních pokladen

Opoziční ODS se dnes v Senátu pokusí vládě překazit zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Pokladny by měli podle zákona od 1. ledna 2007 používat provozovatelé maloobchodu nebo hostinské činnosti, jinak jim hrozí pokuta až půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

registrační pokladna

Registrační pokladny patří k hlavním bodům ekonomického programu vlády Stanislava Grosse. Opatření má vládě pomoci bojovat se šedou ekonomikou. Pokladny by měly mít takzvanou fiskální paměť, což je jakási černá skříňka pro daňové kontroly.

Podnikatelé si ale myslí, že zavedení pokladen s pamětí je zbytečné. Finanční úřad má podle nich dostatek pravomocí, jak podnikatele kontrolovat. Navíc se obávají, že povinné zavedení pokladen zlikviduje drobné živnostníky.

Nejlevnější pokladny se sice dají sice pořídit i za šest tisíc korun, ty ale nejsou podle prodejce Václava Poláka příliš kvalitní. "Pokud třeba má pečivo nebo stánek, kde markuje stovky lidí denně, tak mu pokladna vydrží krátkou dobu. Kvalitní jsou od patnácti tisíc víc, může být i za třicet čtyřicet tisíc."

ODS slíbila, že pokud vyhraje volby, povinné registrační poklady zruší, i kdyby teď zákon prošel i Senátem. Podle šéfa Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy to ale může být problém. "Je nebezpečí, že firmy, které budou investovat do certifikace, mohou vyžadovat potom peníze na státu, že je to propadlá investice. A já bych nerad asistoval u toho, že tady budeme mít další televizi Novu," varuje Danda.

Martin Říman z ODS ale takovýto výklad odmítá. "Pokladny budou povinné až od 1. ledna 2007 a pokud by byly volby v roce 2006, tak jsem přesvědčen, že se to do podzimu toho roku stihne. Naše zákonodárství přináší občanům a podnikatelům stovky nejrůznějších změn, které nevedou k arbitráží, a nevidím důvod, proč by k ní mělo vést toto," poznamenal Říman.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme