ODS se znovu neshodla na změně daní. Rebelové podají vlastní návrh

Poslanci ODS se znovu nedohodli na konečné podobě daňového balíčku. Balíček bude i přesto na své dnešní schůzi projednávat sněmovna. Šest nespokojených poslanců chce předložit vlastní pozměňovací návrh, kompromisní návrh podá i premiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas diskutuje s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na schůzi sněmovny | Zdroj: ČTK

Rebelové prý navrhnou, aby z vládního balíčku vypadlo zvyšování daní, což je podle nich hlavní důvod sporu.

„Nezvyšování DPH z letošní úrovně 14 a 20 procent, nezavádění milionářské daně, netrestání aktivních seniorů a netrestání živnostníků s rodinami nemožností uplatnit odpočty na rodinu,“ popsal obsah pozměňovacího návrhu neformální lídr skupiny Petr Tluchoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v poslaneckém klubu ODS mluvil jeho místopředseda Marek Benda a komentátor HN Petr Honzejk

Veřejně se však mluví i o tom, že skutečným důvodem vzbouřených poslanců ODS je hlavně vnitrostranický boj před blížícím se kongresem a snaha odstranit předsedu Petra Nečase. Mnozí také poukazují na to, že část rebelů je zapojena do kauzy elektronických zdravotních knížek IZIP.

Vlastní návrhy má i opozice a také samotný klub ODS. Premiér a šéf strany Petr Nečas přišel s kompromisním návrhem, že by se přechodně na jeden rok zvýšila jen dolní sazba DPH ze 14 na 15 procent a základní sazba 20 procent by zůstala beze změny. To ale revoltujícím poslancům stále nestačí.

Rozhodne se za týden

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury vyjednávání uvnitř klubu ještě nekončí. Pro koaliční partnery ale zatím občanští demokraté jednotný návrh nemají.

„Pokud nemáme jednotné stanovisko klubu – a v tuto chvíli ho nemáme – tak nemůžeme vyjednávat s koaličními partnery, protože nemáme obsah, o kterém bychom je chtěli přesvědčit. Až budeme mít stanovisko klubu, pak s nimi samozřejmě budeme jednat. Nicméně platí, že neformální jednání jsou nepřetržitá, informace mají z naší strany velmi rychle,“ říká Stanjura.

V dohodu věří i místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podle něj souvisí spory uvnitř ODS hlavně s blížícím se kongresem, kde se bude volit nové vedení strany.

„Dnešní klub byl ranní, klidný, oproti včerejšku, kde mi to přišlo poměrně vyhrocené. I v tom, že to bylo 45 ku 6 a všichni říkali rebelům – my vám nerozumíme, co to tady předvádíte, pan premiér nemohl jít dále se svým ústupkem a už prosím vás přestaňte obtěžovat,“ popisuje místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Jsou to předkongresové hrátky, zejména ze strany této šestice, která si chce vybojovat nějakou pozici. Pokud kongres dopadne tak, jak já předpokládám – tedy že bude zvolen Petr Nečas a budeme pokračovat v této vládě – pak věřím tomu, že i stojedničková hlasování budeme nadále zvládat,“ míní Benda.

Prostor pro jednání ale stále je, protože poslanci definitivně o podobě balíčku budou rozhodovat až příští týden, kdy budou o jednotlivých pozměňovacích návrzích hlasovat.

Kalousek žádá stažení rozpočtu

Sněmovna už také začala projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 poslancům navrhl, aby ho vrátili vládě k přepracování. Nový návrh rozpočtu by vláda měla předložit do 23. listopadu.

Jak Kalousek už v úterý uvedl, návrh rozpočtu vycházel ze změn v zákonech chystaných na příští rok, jejichž schválení však rebelové z ODS svým odmítavým postojem ohrozili. Rozpočet se tak musí přepracovat, aby odpovídal dosud platným zákonům.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Po vystoupení Miroslava Kalouska, ve kterém sněmovnu o vrácení návrhu státního rozpočtu požádal, se rozpoutala ostrá debata. Opozice vládu za stažení rozpočtu kritizovala, a to i přes to, že by stávající návrh stejně nepodpořila. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rovnou vyzval Nečasův kabinet k odstoupení.

„Vy tady s námi hrajete komedii, sami jste nesplnili úkoly, které jste splnit měli. Nedostáli jste odpovědnosti vlády a hrajete tady komedii s Poslaneckou sněmovnou i celou Českou republikou,“ zlobil se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ministr financí znovu zopakoval, že ani nová verze rozpočtu nepočítá s deficitem vyšším než 3 procenta HDP. „To, co předložím já, bude nepochybně deficit 100 miliard korun, příjmy nižší někde mezi 20 až 25 miliardami, a o to samé číslo nižší výdaje. Saldo zůstane. To bude jediný závazný ukazatel tohoto rozpočtu, který zůstane,“ potvrdil Kalousek.

„Mě na tom mimořádně baví fakt, že se tak jednou za rok shodneme na něčem, co se týká státního rozpočtu, a vám se to stejně nelíbí,“ poznamenal Kalousek směrem k opozici.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme