Ostatní strany uznávají Fialu jako přirozeného lídra koalice proti ANO, říká místopředseda ODS Vystrčil

Občanští demokraté začali vymýšlet strategii pro příští parlamentní volby. Vyzvali ostatní demokratické opoziční strany, aby s nimi vytvořily koalici a pokusili se společně porazit hnutí ANO. Jaké mají konkrétní představy? V této fázi nejde o plán, ale spíše o vyslovenou myšlenku, říká ve vysílání Radiožurnálu místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

ODS o možnosti spojenectví s dalšími demokratickými stranami zatím diskutovala pouze v kuloárech. Žádné oficiální usnesení v této věci zatím nevydala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem

To, zda bude koalice životaschopná, ukážou nejbližší měsíce. Nemůžeme to udělat jinak, než že ji vyslovíme, aby se její životaschopnost ukázala. Když to neřeknete, nikdo se o tom nebude bavit a nikam nepostoupíte,“ upřesňuje.

Plusy i minusy

Reakce, které po víkendovém prohlášení ODS dostává, se podle senátora Vystrčila různí, a to i v rámci samotné strany.

Objevují se různá ‚ale‘, často to třeba bývá dáno lokálními zkušenostmi. A pokud máme mít šanci dostat se k nějaké spolupráci a potom třeba i ke konkrétní dohodě, je potřeba znát plusy a minusy, napsat si je, položit si je před sebe a vyhodnotit, zda má nebo nemá smysl spolupráci realizovat. Jsme na začátku,“ shrnuje.

Miloš Vystrčil popírá, že by ODS do diskuze s potenciálními partery, ale i v rámci vlastní strany vstupovala s jednoznačným návrhem.

„Když předseda přímo řekne, čeho chce dosáhnout a že o tom začíná debatu, tak prostor pro tuto debatu uzavírá,“ vysvětluje senátor s tím, že v tuto chvíli ODS nemá stanovenu ani žádnou jasnou časovou hranici, dokdy chce možnosti spolupráce konkretizovat.

Uspěje koalice bez Pirátů?

Piráti se nechali slyšet, že o účast na společném projektu zájem nemají. Podle Miloše Vystrčila je za tím jejich ambice hrát roli lídra, kterou by v koalici s ODS neměli: „Ze všech vyjádření, která zatím mám od představitelů jiných stran, cítím, že Petr Fiala je uznáván jako přirozený lídr případné koalice, pokud by vznikla.“

Za neúčasti Pirátů by koalice ve volbách musela překonat hranici 20procentní podpory. „Myslím, že kdyby čtyřkoalice měla menší ambici než 20 procent, tak to vůbec nemusíme dělat,“ konstatuje rozhodně Miloš Vystrčil.

Má ústavní žaloba na prezidenta, kterou chtějí podat někteří senátoři, šanci na úspěch? Poslechněte si celý rozhovor Marie Bastlové se senátorem a místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem ze záznamu.

Marie Bastlová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme