ODS sepsala seznam hříchů sociální demokracie

Sedm měsíců před volbami vystavuje ODS účet svému rivalovi, sociální demokracii. Všechny aféry a podezřelé případy, které občanští demokraté spojují s nejsilnější vládní stranou, sepsali do Černé knihy hříchů ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: ČTK

Podle šéfa ODS Mirka Topolánka chce ODS publikací poukázat "na čím dál vulgárnější politický styl ČSSD, doprovázený sebevědomým vychloubáním - zvlášť z úst premiéra a volebního lídra ČSSD Jiřího Paroubka."

Občanští demokraté chtějí veřejnosti ukázat, že i když zejména premiér hovoří o své vládě v superlativech, realita je podle nich tristní. "Současná vládní garnitura sráží úroveň české politiky do těch nejnižších pater - zastrašováním, rostoucí arogancí moci, bezprecedentními korupčními skandály," řekl Topolánek.

Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer dodal, že jejich Černá kniha hříchů ČSSD je i reakcí na úpornou snahu současného premiéra tvářit se, že se začíná od nuly a že nemá nic společného se svými předchůdci ve Strakově akademii.

"Tato kniha shrnuje všechny hříchy České strany sociálně demokratické bez ohledu na to, zda v jejím čele stál Vladimír Špidla, Stanislav Gross nebo teď Jiří Paroubek," zdůraznil Langer.

Kniha kopíruje vládní prohlášení vlády a srovnává ho s realitou. Upozorňuje na případy podezřelého financování bytu expremiéra Grosse a kontroverzní podnikání jeho ženy Šárky, na kauzu Unipetrol i Diag Human, připomíná aféru kolem tajného policejního týmu Mlýn či spekulací s pozemky.

Bilancuje také projekt internet do škol nebo arbitráž se společností CME kvůli televizi Nova. Nechybí ani případ "mlátičky Přibyl", kdy se ukázalo, že tehdejší šéf úřadu vlády Pavel Přibyl před rokem 1989 velel jednotkám zasahujícím proti odpůrcům komunistického režimu.

Místopředseda Petr Nečas konstatoval, že i přes silnou kritiku ODS podporuje rozumné vládní kroky. "Politika nulové tolerance ze strany ODS je klišé, které je v rozporu s realitou. ODS v Poslanecké sněmovně podpořila 40 procent legislativních návrhů vlády," podotkl. Naopak socialisté téměř bez výjimky předlohy občanských demokratů bojkotují, doplnil.

Premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že na výtky ODS nemá potřebu reagovat. "Mě zajímají dneska vládní návrhy několika desítek zákonů, které jsou ve sněmovně a na které se nikdy ODS nezmohla, takže tohle já jim nezávidím. Je to asi stejný blábol, jako Modrá šance," poznamenal premiér.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme