ODS sestaví přechodnou vládu

Občanská demokratická strana chce sestavit vládu, která by zemi dovedla v příštím roce k předčasným volbám. K takovému závěru dospěla na nočním tříhodinovém jednání její výkonná rada. ODS by se podle předsedy Mirka Topolánka nebránila pro toto přechodné období ani tomu, aby její kabinet podpořili komunisté. Za tuto případnou podporu dočasné vládě prý ODS nenabízí KSČM nic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Tlustý, I. Langer, P. Nečas a M. Topolánek

V. Tlustý, I. Langer, P. Nečas a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

"V této chvíli mám ústavní mandát k tomu, abych předložil prezidentovi republiky vládu, a to učiním. O formátu té vlády je předčasné mluvit. Souvisí to s vyjednáváním se všemi stranami," zdůraznil Topolánek.

Za případnou podporu svého dočasného kabinetu ODS nenabízí podle něj KSČM nic. "Pokud budou chtít komunisté podpořit předčasné volby, tak pouze podpoří koncept přechodu k předčasným volbám," poznamenal Topolánek."Samozřejmě, že bychom preferovali jakoukoliv podporu z těch stran ostatních, nicméně pokud jde o krok k předčasným volbám - a je to rozumný krok - a komunisté by ho podpořili, my bychom se takové podpoře nebránili."

Ještě před výkonou radou jednalo grémium ODS. To vyzvalo všechny "skutečné demokraty ve všech politických stranách", aby s ní společně zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci. Občanští demokraté také šéfa ČSSD Jiřího Paroubka obvinili z toho, že o důvodech krachu jednání obou největších stran neříká pravdu. "Ukončení jednání ze strany ČSSD nebylo zapříčiněno programovou neshodou. Na čtvrtečním ranním jednání o programové části dohody ODS a ČSSD o tolerování menšinové vlády ODS bylo dosaženo konečného kompromisního znění této programové dohody," oznámil předseda ODS Mirek Topolánek.

Za skutečnou příčinou krachu pak označil to, že ODS odmítla "touhu Jiřího Paroubka po moci bez ohledu na výsledky voleb". Dosluhující premiér Paroubek pro sebe podle ODS žádal rozhodující vliv na klíčové státní instituce a podniky, prosazoval prý také do funkcí náměstků ministrů konkrétní kandidáty.

"Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil - spravedlnost, Jan Obst - školství, Petr Ibl - vnitro, Vladimír Dryml - zdravotnictví jsme nemohli přijmout. Jeho požadavky na ovládnutí státních firem jako je ČEZ, Čepro, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta, Budvar jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek účelově privatizovat Letiště Praha v rychlém výběrovém řízení jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek rozhodovat o obsazení klíčových míst v Policii ČR s cílem zabránit vyšetřování skandálů ČSSD jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek na likvidaci plk. Kubiceho bez ohledu na to, zda se něčím provinil, či ne, jsme nemohli přijmout," uvádí se v prohlášení Grémia ODS.

Také Strana zelených oznámila, že nepodpoří případnou menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL, pokud by byla závislá na podpoře KSČM. Jak dále řekl předseda Martin Bursík, jednání mezi sociálními a křesťanskými demokraty jdou podle něho mimo ústavní rámec, protože šéf ČSSD Jiří Paroubek zatím nemá k sestavování vlády pověření od prezidenta. Setkání s Paroubkem by se ale Bursík nebránil. Dosluhující premiér ho prý zatím neoslovil.

Možný projekt menšinové vlády představili šéfové sociálních demokratů a lidovců Jiří Paroubek a Jan Kalousek ve čtvrtek krátce poté, co ČSSD nečekaně oznámila konec vyjednávání o toleranci menšinové vlády ODS.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme