ODS si dokáže představit, že Rath ve sněmovně vystoupí veřejně

Občanští demokraté nemají problém s tím, aby David Rath veřejně vystoupil na červnové schůzi sněmovny. Poslanci na ní rozhodnou, zda Ratha vydají k trestnímu stíhaní. Šéf ODS a premiér Petr Nečas tvrdí, že pro něj nehraje zásadní roli, zda jednání bude, nebo nebude otevřené médiím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath na archivním snímku ze sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

„Pro mě to není fundamentální záležitost, zda jednání o panu Rathovi bude uzavřené, nebo otevřené. Věřím, že se bude jednat o shodu napříč politickým spektrem a sněmovna jako suverén rozhodne. V podstatě to nehraje nějakou důležitější roli,“ řekl Nečas.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura si myslí, že bývalý hejtman se navíc zúčastní celé červnové schůze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Davida Ratha diskutovali ve večerních Ozvěnách dne také odborník na ústavní právo Jiří Přibáň z univerzity ve velšském Cardiffu a americký novinář Eric Best

„Poměrně mylně se předpokládá, že se na schůzi zúčastní pouze jednoho bodu. Podle mě otázka stojí, buď pan poslanec Rath bude účasten schůze, která má asi 112 nebo 113 bodů, nebo nebude účasten. Představa, že uděláme uzavřené jednání celého jednání sněmovny, je nereálná,“ dodal Stanjura.

Přesto si například odborník na ústavní právo Jiří Přibáň z univerzity ve velšském Cardiffu myslí, že by vystoupení Davida Ratha mělo být přísně regulované: „Aby nemohl této ústavní procedury zneužít k tomu, že by porušil důvody vazebního stíhání. To znamená, aby skrze své vystoupení ve sněmovně nemohl chtít ovlivňovat svědky.“

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce bývalého hejtmana do vazby, o den později pak i dalších sedm stíhaných lidí.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Kvůli vyšetřování i vazbě podal ústavní stížnost. Kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale zatím vzdát nechce.

O tom, zda sněmovna vydá Ratha k trestnímu stíhání, budou poslanci rozhodovat na své schůzi 5. června. Mandátový a imunitní výbor sněmovny, který si verzi bývalého hejtmana vyslechl 22. května, jeho vydání doporučil.

Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme