ODS si vybírá nové vedení, na kongresu řeší i krajské a senátní volby

Občanská demokratická strana si v Ostravě volí nové vedení, které by ji mělo vést ke krajským a senátním volbám. Tento úkol zřejmě zůstane na současném předsedovi Petru Fialovi. Soupeř se pro něj totiž zatím mezi občanskými demokraty nenašel, Fiala vyšel jako vítěz ze všech krajských sněmů. Jejich výsledky ale nejsou pro delegáty kongresu závazné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala chce na kongresu ODS získat silný mandát předsedy strany

Petr Fiala chce na kongresu ODS získat silný mandát předsedy strany | Foto: Filip Jandourek

„Doufám v silný mandát a že se potvrdí, že politika, kterou teď ODS dělá, se těší podpoře uvnitř strany. Na jednotlivých regionálních organizacích se ukázalo, že jsme sjednocená strana. Jdeme velmi usilovně k tomu, abychom uspěli ve volbách, které nás letos čekají,“ říká Fiala.

Úřadující předseda by dokonce rád ODS vrátil do vlády. „Zbožné přání to není. Ještě před rokem nám mnozí předvídali, že ani nepřežijeme. V tomto týdnu vyšly dva průzkumy preferencí, kde jsme dostali přes 10 procent. Myslím, že systematicky jdeme nahoru,“ věří v další vzestup Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s úřadujícím předsedou ODS Petrem Fialou, kterému se dosud v boji o předsednictví nikdo nepostavil

O post zástupce předsedy se znovu uchází europoslanec Jan Zahradil, který ale protikandidáty má. Jsou jimi jednak dosavadní místopředsedové poslanec Martin Kupka a senátor Miloš Vystrčil.

Praha zase nominovala na Zahradilovo místo radní druhého městského obvodu Alexandru Udženiju. Podle Zahradila by se ale stávající vedení moc měnit nemělo.

„Strana se stabilizovala, v průzkumech veřejného mínění dokonce mírně stoupá, předsednictvo by mohlo pokračovat pokud možno v co nejméně změněné podobě,“ myslí si Zahradil.

Vystoupili Kalousek i Gazdík

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve svém vystoupení vyzdvihl součinnost obou opozičních stran. „V dobách moderního českého parlamentu si nepamatuji tak těsnou, efektivní a současně přátelskou spolupráci, jako dnes probíhá mezi kluby ODS a TOP 09,“ prohlásil Kalousek.

Na kongresu ODS vystoupil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

„Usilujeme společně o model liberálního kapitalismu pro střední třídu. Bez svobodné střední třídy nemůže existovat stabilní, svobodný a demokratický stát,“ prohlásil Kalousek s tím, že některé vládní kroky vypadají téměř jako třídní boj vůči ekonomicky nezávislým subjektům.

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík pochválil změny ODS pod Fialovým vedením. „Zbavili jste se těch, pro které ODS byl jen výtah k ziskům,“ řekl Gazdík.

Vystrčil: Neohlížejme se do minulosti, plňme program

Kromě volby vedení strany je hlavním tématem ostravského kongresu ODS příprava na krajské a senátní volby. Podle senátora Miloše Vystrčila, který bude obhajovat svůj post místopředsedy a zkusí i volbu zástupce šéfa ODS, by se strana už neměla ohlížet do minulosti, ale začít plnit svůj program.

„Měli bychom se pokoušet zejména o realizaci našeho programu, prosazování konkrétních věcí a snahu, aby ODS ještě více než doposud byla vidět, a to nejen na centrální úrovni, ale i na úrovni komunální a krajské,“ domnívá se Vystrčil.

„Usilujeme společně o model liberálního kapitalismu pro střední třídu, bez níž nemůže existovat stabilní svobodný a denokratický stát,“ řekl Kalousek a některé vládní kroky označil za téměř třídní boj proti ekonomicky nezávislým subjektům.

Kvóty strana odmítá

Ve vedení ODS v posledních dvou letech na rozdíl od ostatních sněmovních stran chyběly ženy. Teď by si Petr Fiala nějakou ženu do týmu přál, ale ne na základě kvót, které strana zásadně odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech kongresu ODS natáčela Věra Masopustová

Zatím jsou mezi kandidáty na posty v předsednictvu ženy dvě. Kromě Alexandry Udženiji, která chce být první místopředsedkyní, kandiduje také starostka Obrnic u Mostu Drahomíra Miklošová na funkci řadového místopředsedy. Tento post budou obhajovat Kupka, Vystrčil i europoslanec Evžen Tošenovský a poslanec Martin Novotný.

Novou tváří je další poslanec Adolf Beznoska. Seznam nemusí být konečný. Svého kandidáta může na kongresu nominovat každý delegát.

Věra Pfeifferová, David Bernardy, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme