Odřekněte, nebo skončíte, vzkázal šéf ODS kvůli spolupráci s KSČM. V Hranicích už rezignovali

Občanské demokraty, kteří v obecních radách spolupracují s komunisty, strana vyloučí, jestliže dobrovolně ze vzniklé koalice neodejdou. V České televizi to v neděli oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Koalice s KSČM už vznikla například v Rychnově nad Kněžnou či Hranicích na Přerovsku. Tam už se ale místní členové rady rozhodli na své funkce rezignovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fiala připomněl, že pro členy ODS stále platí dvanáct let staré usnesení kongresu, které spolupráci s komunisty na jakékoli úrovni vylučuje.

„Kolegové mají možnost buď z té koalice odejít, anebo budeme postupovat v souladu s našimi stanovami. To znamená, že dojde k zrušení těch místních sdružení,“ vysvětlil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová z ODS zatím nevyloučila odchod občanských demokratů z nové koalice či vystoupení ze strany. Ve městě ve středu vznikla rada, v níž kromě ODS zasedají nezávislí, nestraníci a jeden komunista.

„Kdybych sestavovala tu koalici já, byl by to pro mě asi větší problém, než teď když koalici sestavoval vítěz voleb, nezávislý pan Skořepa,“ řekla Radiožurnálu.

Voliči nás vnímají jako alternativu k hnutí ANO, říká předseda ODS Petr Fiala

Číst článek

Zároveň zdůraznila, že zmiňovaný komunistický radní podporoval vedení města včetně kroků ODS jako zastupitel i v uplynulých čtyřech letech.

‚Nebyla koaliční dohoda‘

Členové místní rady v Hranicích na Přerovsku však výzvu předsednictva ODS neuposlechli. Na své funkce rezignovali ještě během neděle.

Podle vedení strany měli členové strany v Hranicích koalici opustit, nebo bude místní sdružení ODS zrušeno.

Bývalý člen místní rady ODS Ivan Bardoň řekl, že po rezignaci šestičlenné rady už místní sdružení fakticky zaniklo. 

Kritika předsednictva ODS je podle něj postavena na mylném předpokladu, že v Hranicích vznikla koalice. „Nikdy nebyla uzavřena koaliční dohoda,“ upozornil ČTK Bardoň, podle kterého bude město řídit uskupení několika politických stran a subjektů, které ale není klasickou koalicí.

O dalším postupu nyní rozhodne regionální rada strany v Přerově.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme