ODS, TOP 09 a LIDEM budou jednat o dalším osudu vlády

Lídři TOP 09, ODS a LIDEM budou řešit, za jakých podmínek spolu budou dál vládnout. Liberální demokraté pohrozili odchodem z kabinetu před Vánocemi poté, co premiér Petr Nečas odvolal jejich šéfku Karolínu Peake z ministerstva obrany. Minulý týden se ale shodli na tom, že s koaličními partnery chtějí ještě jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koaliční lídři ve sněmovně po hlasování o daňovém balíčku | Zdroj: ČTK

Karolína Peake byla v čele resortu obrany pouhých osm dní, když ji Petr Nečas odvolal. Nelíbila se mu její personální politika, zejména odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka. Vedení LIDEM poté pohrozilo odchodem svých ministrů, minulý týden se ale dohodlo, že strana bude s ODS a TOP 09 ještě jednat.

ODS podle prvního místopředsedy Martina Kuby o pokračovaní současné koalice stojí. Na tahu je ale podle něj teď strana Karolíny Peake. „Hnutí LIDEM musí samo sebe přesvědčit, jaká je jeho pozice na české politické scéně. Jestli v této chvíli chtějí Českou republiku vystavit něčemu, co by mohlo znamenat menšinovou vládu, jestli se na vládě chtějí podílet, co oni chtějí do politiky přinést,“ uvedl.

„Nemyslím, že by ODS měla někoho přesvědčovat, aby byl ve vládě. Oni musí mít svoji politickou zodpovědnost za svá politická rozhodnutí, za výroky,“ dodal Kuba.

Karolína Peake tvrdí, že nejdou na takzvanou K9 s žádným konkrétním požadavkem. „My nejsme politickou stranou, která by si chtěla klást nějaké podmínky, vydírat nebo se tvářit ukřivděně,“ zdůraznila.

„Byli jsme postaveni před hotovou věc po rozhodnutí premiéra Nečase o mém odvolání, tedy o odvolání předsedkyně koaliční strany z pozice ministryně obrany. Očekáváme, že uslyšíme představu jak od premiéra, tak zástupců koaličních stran o dalším způsobu fungování, pokud je možné,“ uvedla Peake .

TOP 09 podle předsedy stranických poslanců Petr Gazdíka očekávají od ODS a LIDEM především vysvětlení celé situace a návrhy na její řešení.

My jsme tuto krizi nevyvolali, my jsme koaliční partnery upozorňovali, že výměna ministerstev dopravy a obrany není vhodná. Náš pan předseda Schwarzenberg se proti tomu velmi ostře postavil. Bylo nám řečeno, že je to jejich věcí. Jejich věcí tudíž je i to, jak tu krizi vyřešit,“ prohlásil.

„Pro nás je pouze nepřípustné to, že by ODS měla další ministerstvo. Tím by se výrazně narušily proporce v koalici,“ dodal.

Špičky TOP 09, ODS a LIDEM budou zřejmě řešit i amnestii prezidenta Václava Klause. TOP 09 s ní nesouhlasí a odmítá za ni nést odpovědnost. První místopředseda ODS Martin Kuba proto očekává, že i tohle téma na schůzce padne.

„Předpokládám, že to bude jeden z bodů, o kterém se bude diskutovat. Protože koaliční strany na něj reagovaly rozdílnými výroky,“ řekl.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme