ODS, TOP 09 a VV chtějí ve sněmovně redukovat počet funkcí

Lídři a vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných opět zasednou za jeden stůl. Měli by jednat o počtech funkcionářů ve sněmovních výborech, ale i o ekologických tématech. Jasno už by tak měli vnést do toho, které funkce by se už podle nich neměly ve sněmovně obsazovat, případně jak by měla vypadat struktura výborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lídři TOP 09, ODS a Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

Vyjednavači by také měli dotáhnout ekologická témata. Expertní tým totiž už práci ukončil a předal agendu hlavním vyjednavačům.

Strany vznikající vládní koalice se dohodly, že počet výborů a podvýborů by měl klesnout. Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna tak může dolní komora ušetřit prostředky za funkcionáře výborů, které se v uplynulém volebním období sešli jen několikrát:

„Snížení funkcí bude maximální možné. Na redukci jsme domluveni, čísla a zároveň to, kdo v těch výborech bude, oznámíme ve čtvrtek.“

Podle lídra ODS Petra Nečase zatím strany nemají na stole přesná čísla, kolik funkcionářů by mělo ve sněmovních výborech zasednout:

„Samozřejmě o tom budeme jednat i s opozicí a předpokládáme, že na snížení počtu funkcionářů ve sněmovně má opozice také zájem.“

Ekologická superzakázka

Dalším důležitým bodem programu jednání bude obří ekologický tendr za sto patnáct miliard korun.

Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se již společně dohodli, že výběrové řízení na likvidaci ekologických škod rušit nebudou. Tendr by ale nemusel mít vítěze. Podle lídra ODS Petra Nečase musí budoucí vláda udělat všechno proto, aby Česku nehrozila arbitráž:

„My jsme připraveni se dohodnout na kompromisu tak, aby Česká republika nebyla v žádném případě ohrožena nějakými arbitrážemi.“

„Samozřejmě zakázku nelze kvůli arbitráži zrušit. Obálky se otevřou, nicméně v případě jakéhokoliv podezření nebo čehokoliv divného nebude vyhlášen vítěz. To znamená, že vše záleží na tom, jak budou nabídky vypadat, a neznamená to, že bude nějaká automaticky přijata,“ dodal předseda Věcí veřejných Radek John.

Veronika Malá, Václava Marešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme