ODS, TOP 09 a VV se shodly na nové cenové politice u léků

Zdravotničtí vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dnes shodli na změnách ve vzdělávání mladých lékařů, v cenové politice u léků, častějším předepisování generik a zákonu o zdravotnické záchranné službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna v marockém Salé | Foto: Martina Hanáčková

Lékaři by měli v budoucnu psát pacientům na recept jenom účinnou látku. Konkrétní medikament si nemocný vybere podle ceny. Jeden lék s předepsanou účinnou látkou by měl být k dostání bez doplatku.

„Dohodli jsme se na tom, že bude prováděna kategorizace léčiv. Proces stanovování ceny léků bude probíhat tak, aby ceny byly co nejvýhodnější. Prosazujeme větší roli zdravotních pojišťoven už při stanovování cen léků a větší účast ba odpovědnost,“ vysvětlil vyjednavač z TOP O9 Vladimír Pavelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Pavelka vysvětlil změnu v cenové politice léků

Změny čekají také na mladé lékaře a mediky . Vyjednavači se dohodli na změnách v jejich vzdělávání.

„Shodli jsme se na tom, že pregraduální vzdělávání, tedy lékařské fakulty a další obdobné školy, nemůže být financováno z veřejného zdravotního pojištění, ale musí přejít pod resort školství. Shodli jsme se i na tom, že lékařské fakulty budou organizovat postgraduální, tedy předatestační vzdělávání,“ sdělil europoslanec Milan Cabrnoch z ODS.

Lenka Jansová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme