ODS v izolaci

Předsednictvo ČSSD učinilo svým nočním usnesením radost nespokojené veřejnosti, když označilo za nepřijatelné, že generální ředitel a rada České televize ignorují usnesení poslanecké sněmovny a vyzvalo svůj poslanecký klub, aby inicioval návrh novely zákona o České televizi tak, aby byl urychlen odchod ředitele a ukončen mandát rady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sama ČSSD samozřejmě zákon, kterým se uklidní situace přijmout nemůže, nemá ve Sněmovně ani v Senátu většinu. Zatímco v minulosti většinou sociální demokraté hledali kompromis s ODS v rámci opoziční smlouvy, tentokrát se jim v nepříjemné politické kauze stává přirozeným partnerem čtyřkoalice. ODS se ovšem sotva smíří s tím, že jí v ruce zůstal Černý Petr, že bude pouze přihlížet, jak ostatní parlamentní strany řeší skandál s vypnutou obrazovkou veřejnoprávní televize, aniž by se zajímaly, co si o věci myslí Václav Klaus.

ODS je příliš hrdou stranou, než aby se smířila s ponižující rolí statisty. A tak z defenzívy přejde do útoku proti všem a pětině občanů se to bude líbit. Problém je v tom, že pětina voličů nestačí k tomu, aby se strana, kterou zvolí, podílela na vládě. Ještě před měsícem si asi žádný politolog neuměl představit českou politickou scénu bez významného vlivu ODS. Po kauze s Českou televizí je naopak obtížné si představit, že by ODS mohla skončit jinde, než v izolaci.

Není to tím, že by sociální demokracie skvěle vládla, anebo že by čtyřkoalice nabízela zázračný recept hospodářského zázraku. ODS si svoje komplikace způsobila sama. Její tři členové v Radě České televize s největší pravděpodobností definitivně přehodili výhybku politického vývoje. Tomu se říká smůla.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme