ODS se znovu pokusí odvolat Klause mladšího z čela školského výboru. Navrhuje místo něj Krejzu

Sněmovní klub ODS navrhl odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru, jemuž předsedá. Podle představ občanských demokratů by ho měl nahradit Karel Krejza. Návrh v úterý projednala sněmovní volební komise, plénum by o něm mohlo hlasovat ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní klub ODS navrhl odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Nyní představili nové jméno – poslance  a místostarostu Litoměřic Karla Krejzu. 

Vlastní iniciativu ohledně Klause oznámili sociální demokraté. Chtějí, aby sněmovna vyzvala výbor k volbě nového předsedy do dvou týdnů. Jde o postup podle sněmovního jednacího řádu.

Klaus mladší obhájil post předsedy školského výboru. ‚Prolomení zvyklostí,‘ zlobí se šéf ODS Fiala

Číst článek

Klaus mladší je nyní nezařazeným poslancem, vedení ODS ho vyloučilo ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“.

Hromadění funkcí

Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Členové výboru ale kandidáta občanských demokratů Baxu novým předsedou začátkem dubna nezvolili. Ve finále tajné volby dostal šest z 21 hlasů.

Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i primátorem Plzně a krajským zastupitelem. Poukazovali na hromadění funkcí a zněly pochyby, zda by jejich vykonávání stíhal.

Sněmovna by mohla ve středu hlasovat také o návrhu hnutí SPD, které chce ze sněmovních orgánů odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z hnutí Tomia Okamury v polovině března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme