ODS varovala média před zveřejněním odposlechů svého předsedy Topolánka

Předvolební atmosféra v Česku houstne. ODS poslala o víkendu prostřednictvím svého právního zástupce respektovaným médiím výzvu, aby nezveřejňovala záznamy odposlechů v kauze Kořistka, pokud je získají. Včera přitom místopředseda ODS Ivan Langer oznámil, že ministr vnitra a policejní prezident Vladislav Husák zakázali svým mluvčím informovat o korupčních kauzách, ve kterých figurují sociální demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Gandalovič a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Občanští demokraté mají podle advokáta Petra Tomana relevantní signály o tom, že záznamy odposlechů nashromážděné při vyšetřování kauzy Kořistka unikly z policie do médií.

"Protože se domníváme, že jakékoliv zveřejnění těchto odposlechů porušuje soukromí pánů, kteří byli odposloucháváni, a bylo by nezákonné, tak jsme se rozhodli upozornit na to sdělovací prostředky," vysvětlil Českému rozhlasu tento krok Petr Toman.

Vyšetřování Kořistkova případu bylo před časem definitivně odloženo a stvrdilo to i Nejvyšší státní zastupitelství. Veškeré nashromážděné informace, včetně odposlechů, proto mají být zničeny.

"My se rozhodně nebojíme zveřejnění odposlechů proto, že by tam byl důkaz o nějaké korupci," vyjádřil se Toman. Média, která by ale odposlechy zveřejnila, by se podle něj stala podílníky trestného činu.

Místopředseda ODS Ivan Langer obvinil včera ministra vnitra a policejního prezidenta, že účelově zakázali svým mluvčím podávat informace o vyšetřování případů "Biolíh" a "Pět na stole v českých".

"Podle mne je to naprosto zjevná účelová snaha těsně před volbami zabránit veřejnosti, aby si sama udělala názor na to, že sociální demokracie a korupce spolu bezprostředně souvisejí," myslí si Langer.

Ministr vnitra František Bublan to ale odmítá. Vysvětluje, že mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie nekonzultovali svá vyjádření a mohli tak ohrozit vyšetřování.

"Tak, že by tam vznikl nějaký silný únik informací, to myslím nenastalo. Nicméně ten druhý útvar z toho byl znepokojen, že se to takto komentuje, protože tam měl rozpracované nějaké věci. Proto je zapotřebí to sladit," řekl Bublan České televizi.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme