ODS varuje před zpochybněním poválečných majetkových poměrů

Výkonná rada ODS s obavami sleduje vývoj kolem kauzy Kinských, stejně jako sílící požadavky sudetských Němců na odškodnění. Oznámil to dnes předseda strany Mirek Topolánek. Debatu vyvolal nedávný rozsudek v kauze šlechtice Františka Oldřicha Kinského ohledně majetku zabaveného po válce na základě Benešových dekretů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Topolánek

Miroslav Topolánek | Foto: Miroslav Topolánek

Na dotaz Radiožurnálu, které z politických stran, vzbuzují tyto obavy, Topolánek odpověděl: "Při těch posledních jednáních jak u předsedy Poslanecké sněmovny Zaorálka, tak na Úřadu vlády u premiéra Špidly, měli velké výhrady k jakémukoli serióznímu řešení právě právě lidovci a unionisté a mohou to být i další politické strany, které nejsou v parlamentu," řekl Topolánek.

Podle jeho slov je je ODS přesvědčena, že nejasný postoj lidovců a unionistů vytváří prostor pro toleranci pokusů o revizi poválečného uspořádání.

Co se dohodlo u premiéra Vladimíra Špidly?

Závěr porady politiků u preméra Špidly z minulého týdne zněl: Nejvyšší soud by měl jednoznačně stanovit, jak postupovat při restitučních sporech podobných kauze Kinských. Nižší soudy by se pak jeho stanoviskem měly řídit.

Důležitá má být i právní pomoc státu obcím, které restituenti žalují. Předsedové obou komor parlamentu, šéfové parlamentních stran a lídři poslaneckých a senátorských klubů také po jednání u premiéra zdůraznili, je je nutné počkat na stanovisko právních expertíz před zahájením úvah o tom, zda kvůli restitucím překračujícím Benešovy dekrety změnit Ústavu. Jednotlivé politické strany se přitom zavázaly, že nebudou přicházet s vlastními aktivitami, a že koordinaci řešení problému nechají na koaličním kabinetu.

Jak ale v zápětí Radiožurnálu řekl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, Nejvyšší soud nemůže soudcům nařídit, jak mají v restitučních kauzách rozhodovat. Zákon podle něj pouze umožňuje, aby Nejvyšší soud některým ze svých rozhodnutí ukázal soudům cestu, kterou při rozhodování považuje za správnou.

Podrobnosti o Benešových dekretech se dočtete zde.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme