ODS vede další jednání o nové vládě

Občanští demokraté povedou i dnes rozhovory o možnosti sestavit novou vládu. Předseda ODS Topolánek se už včera sešel se zástupci Strany zelených i s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Dnes má mluvit s delegacemi ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Strany se snaží dohodnout na způsobu, jak rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Šéfka lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová řekla, že KDU-ČSL se nebrání návrhu ODS na předčasné volby. Existují podle ní ale i jiná řešení: "Předčasné volby jsou jednou z možností. Druhá možnost je bavit se o nějakém uspořádání, které by vedlo k vládě, která by trvala delší dobu než k nějakému spěchání k předčasným volbám. My jsme otevření oběma variantám. Upřímně řečeno, já si myslím, že sice o nich takto pan Topolánek často mluví, ale ve všech stranách jsou zcela jisté lidé, kteří přemýšlí i o jiných variantách," poznamenala Parkanová.

Šéf KSČM Vojtěch Filip v dnešní Otázce dne ČRo 1- Radiožurnálu označil hledání shody na změně ústavy, která umožní rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby, za možné - i když to jeho strana nepreferuje: "Pro nás je to řešení, které je možné. My jsme už v červnu řekli, že pokud není možné se dohodnout, je třeba přijmout verzi vlády národní shody, která by měla samozřejmě časově omezený mandát. "

Zároveň se čeká, jestli prezident republiky Václav Klaus oznámí další kroky při sestavování nové vlády. Čeká se, komu svěří druhý pokus sestavit ministerský tým. Klausův tajemník Ladislav Jakl v neděli uvedl, že prezident zřejmě požádá občanské demokraty, aby ze svých řad vybrali nového premiéra. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky ale ODS nikoho jiného než Topolánka na post premiéra nenominuje.

Topolánek přijal v pondělí dopoledne ve Strakově akademii zástupce Strany zelených. Jejich šéf Martin Bursík mu přinesl text změny senátního návrhu zákona, který by měl urychlit cestu k rozpuštění sněmovny a novým volbám. Martin Bursík si myslí, že strany by se měly na proceduře, jak se korektním a ústavně čistým způsobem dostat k předčasným volbám a také na jejich termínu, domluvit co nejdříve. Zelení navrhují, aby dolní komora parlamentu mohla být rozpuštěna po souhlasu tří pětin poslanců.

"Pak si myslím, že se vytváří prostor, abychom jednali o tom, jak má ta vláda vypadat. Nakolik to má být vláda nepolitická, respektive částečně politická, v níž by byli nominováni odborníci, což je model, který podporujeme my zelení. Nebo, zda by v ní měly být zastoupeny politické strany," řekl Českému rozhlasu Bursík.

Mirek Topolánek potvrdil, že se k iniciativě zelených jeho strana připojí. Lídr občanských demokratů chce ještě tento týden přinést prezidentu republiky Václavu Klausovi řešení, na kterém by se politická scéna dohodla: "Pokud vznikne většina pro tento návrh, tak je vysoce pravděpodobné, že by mohla vzniknout většina pro předčasné volby, pro realizaci toho zákona. Pokud bude taková většina, tak už samotnou konstrukci vlády vidím jako poměrně jednoduchý problém. Nejméně čtyři z pěti stran jsou ochotny takový návrh ústavy nejenom schválit, ale i aplikovat," uvedl Topolánek.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme