ODS vede v preferencích před ČSSD už jen o 1,4 procenta

Preference dvou nejsilnějších stran se prakticky vyrovnaly. Podle lednového průzkumu agentury STEM dělí první ODS od druhé ČSSD už jen 1,4 procenta. Na dalších místech by skončila KSČM se ziskem 13 procent hlasů a KDU-ČSL, které by dalo hlas necelých sedm procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Občanští demokraté ztratili proti prosinci 2,4 procenta a ve volbách by nyní získali 28,6 procenta hlasů. Sociální demokraté si polepšili z prosincových 25,9 na současných 27,2 procenta, zjistil STEM.

Komunisté si od prosince o procento pohoršili, lidovci proti konci loňského roku získali desetinu procenta. Pokud by volby dopadly shodně se současnými preferencemi, získala by levice ve sněmovně pohodlnou většinu.

Preference sociální demokracie rostou nepřetržitě od loňského května, kdy se strana propadla na 11,4 procenta. Sbližování preferencí s občanskými demokraty se od té doby zastavilo jen v prosinci, kdy si ČSSD polepšila o 0,3 procenta, zatímco ODS získala 0,5 procenta.

Ze stran, které zůstaly pod hranicí pěti procent potřebných pro zisk poslaneckého mandátu, má největší šance Strana zelených, která ve stranických preferencích agentury STEM získala 3,4 procenta. Vládní Unie svobody-DEU ztratila z prosincového jednoho procenta polovinu a šance strany na udržení ve sněmovně jsou malé.

Voleb se podle svého vyjádření chce účastnit 55 procent lidí, k urnám jít nehodlá 21 procent občanů a 24 procent voličů svou účast ještě zvažuje, uvedl STEM.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme