ODS vítězí v senátních i komunálních volbách

ODS suverénně vyhrává v prvním kole senátních voleb. Její kandidáti se podle dosavadních výsledků probojovali do rozhodujícího klání v 26 ze 27 obvodů, jediným, kde neuspěli, je Zlín. ODS je zatím úspěšná i v komunálních volbách - po sečtení hlasů v přibližně 90 procentech okrsků pro ni hlasovalo téměř 18,5 procenta voličů, tradiční nejvyšší zisk mají nezávislí kandidáti nebo jejich sdružení. Sociální demokracie chce podle svého předsedy Jiřího Paroubka vytvořit ve druhém kole senátních voleb koalici všech stran proti občanským demokratům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Pavel Bém | Zdroj: ČTK

Zatímco výsledky komunálních voleb budou známy v neděli nad ránem, kdy Český statistický úřad očekává sečtení všech hlasů, o složení Senátu se definitivně rozhodne teprve příští sobotu. Tento víkend obsadí křeslo v horní komoře parlamentu jen kandidát, který získá víc než polovinu hlasů, což se stává pouze výjimečně. Jinak postupují do závěrečného klání dva nejúspěšnější politici.

Pomalu jde sčítání hlasů v Praze. Občané tam totiž volí do městského zastupitelstva, do zastupitelstev městských částí a ve čtyřech obvodech také senátory. Pro volby do městského zastupitelstva je navíc město jedním volebním obvodem. Všech 24 kandidujících uskupení a jejich uchazeči o místo v zastupitelském sboru jsou na jedné velké listině. Odkaz na aktuální výsledky naleznete v závěru článku.

První kolo senátních voleb úspěšné pro ODS

ODS jasně vede v prvním kole senátních voleb. Má šanci uspět v 26 ze 27 obvodů, kde se letos volí. V 11 z nich by se utkali občanští demokraté podle průběžných výsledků koncem příštího týdne s kandidáty ČSSD. Do druhého kola se zřejmě probojuje také šest zástupců KDU-ČSL, tři komunisté a dva nezávislí kandidáti. Po jednom zástupci mohou mít ve finále Zelení, Volba pro město, Strana pro otevřenou společnost, SNK ED a Unie svobody-DEU.

Předseda Senýátu Přemysl Sobotka řekl ČRo 1 -Radiožurnálu, že ODS chce udržet i nadále středopravicovou většinu v Senátu. "Velkou koalici zde rozhodně neplánujeme." Věří, že se tzv. trojkoaliční kandidáti ve druhém kole podpoří v obvodech, kde si nebudou konkurovat,. "A pokud neuspějí naši kandidáti, či kandiáti zelených či křesťanských demokratů, tak věřím, že nás podpoří i nezávislí členové Senátu uvažující obdobně středopravicově jako my," uvedl Sobotka.

V obecních volbách zatím bodují nezávislí a ODS

V obecních volbách získali nejvíce hlasů nezávislí místní kandidáti. Z parlamentních stran vítězí ODS s 23 procenty, druhá je zatím ČSSD, pro jejíž kandidáty hlasovalo asi 14 procent voličů. Z dalších stran na tom byly podle údajů k 20. hodině 45. minutě nejlépe KSČM s více než 12 a KDU-ČSL s téměř deseti procenty hlasů. Strana zelených v komunálních volbách v rámci republiky získala téměř dvě procenta hlasů. SNK ED si připsala přes tři procenta hlasů. Nejúspěšnější v komunálních volbách jsou dosud místní sdružení nezávislých kandidátů s více než 28 procenty hlasů. Podle průběžných výsledků přišlo hlasovat asi 46 procent voličů. Odkaz na aktuální výsledky naleznete v závěru příspěvku.

volby | Foto: Marián Vojtek

V některých volebních místnostech se v sobotu museli lidé vyrovnat s nečekanými úskalími. Muži v Bohumíně na Karvinsku uvízly prsty v přeplněné volební urně, v Komařicích na Českobudějovicku se zase kolem volební komise začaly rojit vosy. V obou případech nakonec vše dobře dopadlo a lidé vhodili obálky s hlasy do uren, aniž by přišli o část svých končetin nebo si odnesli nepříjemné vosí bodnutí.

ČSSD chce koalici všech stran proti ODS v 2. kole senátních voleb

Česká strana sociálně demokratická možná podá stížnost kvůli ovlivňování voleb. Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček se totiž domnívá, že ČSSD mohly uškodit informace médií o kauze Zdeněk Doležel. Podle místopředsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky o tom zatím strana nejednala: " Tak my o tom určitě budeme vést diskusi, ale v tuto chvíli je to zatím názor pana předsedy Vlčka." Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale považuje podání stížností za zbytečné

ČSSD chce podle svého předsedy Jiřího Paroubka vytvořit ve druhém kole senátních voleb koalici všech stran proti občanským demokratům. Obávají se absolutní většiny ODS v Senátu. "Jsme ochotni podpořit všechny kandidáty všech politických stran proti kandidátu Občanské demokratické strany," oznámil Paroubek novinářům v Lidovém domě.

Předseda ODS Mirek Topolánek nebere apel šéfa ČSSD vážně: "Myslím, že ta výzva je trochu lichá, mně připadá hodně hysterická a řekl bych, že se trochu podobá tomu projevu po volbách do Poslanecké sněmovny." Topolánek zároveň vyzval voliče své strany k účasti ve druhém kole senátních voleb, a to za týden.

Aktuální výsledky sčítání hlasů můžete sledovat na webu Českého rozhlasu Volby 2006.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Milada Richterová, Lucie Weissová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme