ODS: Výměna lidí v Pozemkovém fondu nestačí

Výměna lidí v Pozemkovém fondu nestačí, kvůli spekulacím s pražskými pozemky by měl odstoupit i ministr zemědělství Petr Zgarba, trvá na svém ODS. Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém už požádal soud o vydání předběžného opatření, které by zamezilo s šesti sty hektary pozemků, připadlých spekulantům, nakládat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole s rozkvetlou řepkou | Foto: Ľubomír Lehotský

Současně chce, aby usnesení Pozemkového fondu bylo revokováno a vše se vrátilo do původního stavu. Podobné případy ale ještě do konce roku mohou nastat, obává se Bém, proto žádá, aby se úplně zablokovalo nakládání se všemi pozemky v Praze:

"Já se velmi obávám, že mohou být vydávány Pozemkovým fondem komunikace, pozemky, ne kterých leží veřejně prospěšné stavby. A já si prostě nedovedu představit, že spekulanti takové pozemky dostanou a hlavní město Praha si je poté od nich ještě jednou bude kupovat," řekl Bém Českému rozhlasu.

Podle dnešního tisku občanští demokraté donutili poslance Martina Kocourka, aby už v příštích volbách nekandidoval do sněmovny, protože jako člen prezidia Pozemkového fondu hlasoval v červnu pro vydání lukrativních parcel spekulantům. Ministr Zgarba se měl tehdy na rozdíl od Kocourka hlasování zdržet.

Personální změny na Pozemkovém fondu budou dneska mít zřejmě pokračování. Po včerejším odvolání 4 členů výkonného výboru (kromě místopředsedy výboru Františka Brožíka a členů Ivana Višňáka a Radka Jonáše byl odvolaný i další místopředseda fondu Karel Machovec), chce dnes ministr Petr Zgarba předložit vládě návrh na výměnu některých členů prezidia fondu. Devítičlenné prezidium fondu, které volí Poslanecká sněmovna, totiž v červnu rozhodlo o zvláštním režimu vydávání pozemků, který umožnil spekulace s lukrativními pozemky.

Premiér Jiří Paroubek v reakci na odvolání členů výkonného výboru oznámil, že očekává zásadní personální obměnu vedení fondu. Podle něj takovéto izolované změny celou věc neřeší. Už dřív požadoval zásadní změnu v orgánech Pozemkového fondu, tedy i v prezidiu.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme