ODS vyzvala Paroubka, aby umožnil předčasné volby

Přestřelka mezi ČSSD a ODS pokračuje. Vyvolejte předčasné volby - já se nebojím, vyzval včera občanské demokraty premiér a volební lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek. Dnes mu nejsilnější opoziční strana odpověděla: i my jsme pro předčasné volby, ale vy musíte podat už zítra demisi a třikrát požádat o důvěru a třikrát ji nedostat. Na to Paroubek přistoupit nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Miroslava Němcová

Mirek Topolánek a Miroslava Němcová | Zdroj: ČTK

Předseda ODS novinářům řekl, že vláda ČSSD je dlouhodobě nestabilní a není schopna účinně řešit problémy občanů. "ČSSD je zároveň v podezření z rozsáhlých korupčních skandálů a ztratila tak věrohodnost dál vést zemi," prohlásil Topolánek.

Podle představ ODS by byl do třetího října Paroubek třikrát za sebou pověřen sestavením vlády a třikrát nezískal důvěru Poslanecké sněmovny. Na základě tohoto postupu by mohl prezident 3. října vyhlásit volby, které by se mohly uskutečnit nejpozději začátkem prosince.

Paroubek podle scénáře ODS postupovat nehodlá. Mimořádné hlasování je podle něj reálné v únoru nebo březnu, nikoliv v době před schvalováním státního rozpočtu. "V pondělí rozhodně neodstoupím. Jsme ochotni jednat s ODS o zkrácení volebního období, ale ne podle not ODS," řekl premiér ČTK na setkání s občany v Blansku.

Už včera Paroubek na jednání vedení ČSSD řekl, že když ODS nebo lidovci iniciují mimořádné hlasování, on se jich nebojí a jejich výzvu přijme. V první reakci lidovci i občanští demokraté Paroubkův apel odmítli jako nesmysl. Topolánek dnes uvedl, že předčasné volby příští rok už nemají cenu, když je řádný termín v polovině června. Proto je řešením vypsání voleb ještě letos.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek požádal šéfy ostatních koaličních stran o schůzku, nejlépe hned zítra. "Paroubek není předseda koalice, je předseda vlády, která má naplňovat společný koaliční projekt. Já bych docela rád, abychom se na schůzce předsedů stran vládní koalice dokázali domluvit, jak vlastně byla míněna slova, která padala," zdůraznil Kalousek.

Zároveň doplnil, že by si rád vyjasnil, jaké postoje ke společnému koaličnímu projektu mají všichni partneři. "My jsme do něj s velkou trpělivostí investovali tři a půl roku přes všechny krize, které se odehrávaly v sociální demokracii," dodal.

Na schůzku ve třech už Kalouskovi kývl šéf unionistů Pavel Němec. "Nevidím nějakou přidanou hodnotu na tom, kdyby volby byly o tři měsíce dříve. Víkendové mediální přestřelky mi skutečně připadají příliš nadnesené, a proto bych rád, abychom si o této věci popovídali ve vládní koalici," řekl Němec v České televizi. Očekává se, že podobnou vstřícnost projeví i místopředseda ČSSD pověřený řízením strany Bohuslav Sobotka.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme