ODS vyzvala Paroubka k demisi a předčasným volbám

Návrh ODS, aby se předčasné volby do poslanecké sněmovny konaly ještě letos, vyvolal odmítavé reakce zástupců koaličních stran. Lidovci a unionisté je považují za zbytečné, protože k nim není žádný důvod. Sociální demokraté se podle premiéra Jiřího Paroubka dřívějšímu hlasování nebrání, ale až v únoru nebo březnu příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Občanská demokratická strana vyzvala premiéra, aby v pondělí podal demisi a umožnil tak předčasné volby ještě v tomto roce. Přitom v sobotu ODS stejně jako lidovci tvrdila, že na předčasné volby už není čas. V neděli ale grémium ODS našlo k mimořádným volbám ještě letos cestu. Předseda ODS Mirek Topolánek tvrdí, že sociální demokraté by už této zemi vládnout neměli.

"Vláda České strany sociálně demokratické je dlouhodobě nestabilní, není schopna vládnout a účinně řešit problémy občanů České republiky," prohlásil Topolánek. Chceme předčasné volby, a ještě letos, dodal šéf ODS. "Vyzýváme předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby umožnil urychlené konání předčasných voleb do konce letošního roku a podal v pondělí 26. 9. 2005 demisi k rukám prezidenta České republiky," doplnil.

Další scénář by měl být následující: po demisi by Paroubek v souladu s Ústavou třikrát nesměl ve Sněmovně s novou vládou získat důvěru. Už v pondělí 3. října by tak prezident mohl vyhlásit předčasné volby, které by se uskutečnily počátkem prosince.

ODS tak reagovala na včerejší výzvu premiéra Paroubka. Ten řekl, že se mimořádným volbám nebude bránit, když k nim vyzvou ODS nebo KDU-ČSL. "Pojďte si to s námi rozdat," křičel v sobotu před svými spolustraníky Paroubek. V neděli ale ODS nařkl, že znásilňuje Ústavu. Premiér si nedovede představit, že by během jediného týdne byl třikrát jmenován a třikrát podal demisi.

"Je to výzva jednak hloupá a jednak kabaretní," řekl. Navíc Paroubek nechce, aby předčasné volby proběhly před hlasování o státním rozpočtu, o kterém má Sněmovna definitivně rozhodnout právě v prosinci. "Nastala by situace jako někde v nějaké rozvojové zemi, kdybychom se pohybovali ve stavu rozpočtového provizoria," vysvětlil předseda vlády.

Proto je podle něho reálné, aby předčasné volby byly nejdříve v únoru anebo v březnu. Jenomže už v červnu budou volby řádné, a tak podle šéfa ODS Topolánka mimořádné volby v termínu, které navrhuje Paroubek, nemají význam. "Předčasné volby v příštím roce jsou nesmyslné. To snad chápou úplně všichni," podotkl.

S výzvou ODS nesouhlasí stejně jako ČSSD ani unionisté a komunisté. Lidovci říkají, že je potřeba zklidnit vášně a zachovat klid. Už v pondělí by se chtěl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek sejít s šéfy sociálních demokratů a Unie svobody. "Mám pocit, že tento víkend padlo příliš mnoho silných slov," řekl Kalousek a míní, že je potřeba si vše vyříkat.

Šéf unionistů Pavel Němec mu na schůzku ve třech kývl. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který zastupuje odcházejícího šéfa strany, zatím neví, jestli na tento návrh předsedy lidovců přistoupí.

Helena Šulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme