ODS vyzvala Pospíšila, aby co nejdřív uklidnil situaci v justici

Situace v justici by se podle vedení občanských demokratů měla co nejdříve uklidnit. Nesmí pokračovat spory mezi státními zástupci. Ty se vyostřily poté, co soud vrátil na pozici vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr a místopředseda ODS Jiří  Pospíšil (vlevo)  na jednání výkonné rady

Ministr a místopředseda ODS Jiří Pospíšil (vlevo) na jednání výkonné rady | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas nechtěl po jednání výkonné rady ODS blíž vysvětlit, jaké kroky by teď měl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil udělat, aby spory uklidnil.

„Dejme čas panu ministrovi, on je hlavou tohoto rezortu, aby navrhl a provedl příslušné kroky. S tím, že ale na druhé straně skutečně platí, že některé kroky nejsou v rukou žádných politiků, a dokonce politici by do nich neměli zasahovat.“

„Jestliže některé kroky v personální oblasti jsou dělány na základě zákona v procesu správního řízení a rozhodují o nich nezávislé soudy, tak by do nich politici nejenom neměli vstupovat, ale nesmí vstupovat,“ uvedl po výkonné radě Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem Vrchního státního zastupitelství v Praze rozebral v Ozvěnách dne komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Jasný termín, do kdy by se měl pokusit situaci stabilizovat, ale ministr od vedení své strany nedostal. "Ta debata byla velmi věcná a já cítím podporu od svých spolustraníků,“ konstatoval po jednání výkonné rady ministr Pospíšil.

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka ale ministr nemá možnost ve složité situaci na pražském Vrchním státním zastupitelství účinně intervenovat.

„Protože čeští politici - já mám za to, že dílem vědomě - se postarali o tak složitou právní úpravu vztahů mezi státními zástupci a postavení státního zastupitelství, že ministr spravedlnosti má jen nepřímé páky na to, aby do této oblasti zasahoval. Ono mimochodem by to bylo v pořádku, kdyby ale na druhé straně neexistoval ten chaos, jako je dnes,“ konstatoval Nováček v Ozvěnách dne.

Boj státních zástupců pokračuje. Kvůli sporu se nejspíše sejdou až během týdne

Číst článek

Ministr může podat (a podal) kasační stížnost, o které ale Nejvyšší správní soud může rozhodovat třeba měsíce. Může také vybídnout nejvyššího státního zástupce k podání kárné žaloby, ale ani to není podle komentátora ideální cesta.

„To je velmi složitá věc a právníci upozorňují na to, že formou kárných žalob se často řeší i osobní spory, které mezi sebou státní zástupci mají.“

„V každém případě teď nás dostihly naše chyby z minulosti, že například v nedávné době se nepovedlo novelizovat zákon o státním zastupitelství, a tam by si měl svoje připomenout i premiér Nečas. A ukazuje se, že s tím bude třeba něco dělat, protože nedůvěryhodné státní zastupitelství znamená diskreditaci justice,“ poznamenal Petr Nováček.

Václava Marešová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme