ODS vyzvala vládu, aby požádala o důvěru

Výsledky prvních eurovoleb otřásají naší politickou scénou. Občanská demokratická strana jako absolutní vítěz voleb už vyzvala vládu, aby ve sněmovně požádala o vyslovení důvěry. Pokud tak kabinet neučiní, hodlá ODS sama vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Podle prezidenta Václava Klause voliči vyslali vládním stranám výrazný signál, který musí kabinet brát vážně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Foto: Michal Krumphanzl

"I když to nebyly české parlamentní volby, jejich výsledky mají nemalou informační hodnotu a tím budou tyto volby mít, ať si to někdo přeje nebo nepřeje, své vnitropolitické důsledky," řekl Klaus.

Prohra vládních stran v eurovolbách, především sociální demokracie, vzala podle občanských demokratů současné reprezentaci mandát občanů k jakémukoli vyjednávání s Evropskou unií, a to především při nadcházejícím vyjednávání o budoucí evropské ústavě.

Proto chce vyzvat vládu, aby si od sněmovny nechala potvrdit, že má stále důvěru. "Pokud tak neučiní, bude tento krok iniciovat poslanecký klub Občanské demokratické strany; budeme iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě - to jsou dva různé ústavní instrumenty," uvedl po jednání Výkonné rady ODS předseda Mirek Topolánek.

Představitelé ODS ale nechtějí říci, kdy by se mělo hlasování uskutečnit. Naznačili, že by se tak mělo stát na červnové schůzi, která začne v úterý. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že ODS rozhodně nebude čekat do 11. července, kdy chce premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla požádat stranický ústřední výbor o vyslovení důvěry.

Libor Rouček a Vladimír Špidla | Foto: Jan Třeštík

Premiér Špidla občanským demokratům vzkázal, sám sněmovnu o důvěru nepožádá. "ODS vyhledává a vyvolává konflikty a komplikace s cílem zlepšit svojí pozici, čili úzce sobecké zájmy. Nepovažuji za potřebné vycházet těmto zájmům vstříc," reagoval Špidla.

To, že Špidla nechce požádat sněmovnu o vyslovení důvěry, kritizuje bývalý premiér Miloš Zeman. "Jestliže volič, který je v demokracii králem alespoň ve dnech voleb, vysloví někomu nedůvěru, tak z toho logicky vyplývá, že by Špidla měl o poslaneckou důvěru znovu požádat," řekl Radiožurnálu Zeman.

Příčinou volebního debaklu jsou podle mínění Zemana nekvalitní lídři a osobnosti v čele strany. Bývalý předseda, který označil kandidáty ČSSD za druhou ligu, rozhodně odmítl, že by je tím poškodil, jak řekl v neděli novinářům druhý muž kandidátky Richard Falbr.

Špidla chce o důvěru požádat pouze své spolustraníky z ČSSD. Učiní tak 11. července, kdy se sejde výkonný výbor strany. Vše tedy nasvědčuje tomu, že hlasování o důvěře vládě bude iniciovat sama ODS. Prověří tak, jestli ještě funguje křehká většina koaličních poslanců ve sněmovně.

Pokud k hlasování dojde, většina komunistických poslanců vládu v současném složení nepodpoří, říká předseda Strany Miroslav Grebeníček: "Současná vládní koalice moji důvěru nikdy neměla, nemá a sotva ji může získat při takovém složení, které dnes se prezentuje, případně s takovým programovým prohlášením, které je pro mě neakceptovatelné."

Vláda by podle Grebeníčka měla projít značnou rekonstrukcí; sociálním demokratům šéf KSČM také vzkázal, aby se zbavili svého předsedy a vrátili se k původnímu volebnímu programu. Naznačil, že v tom případě by komunisté byli ochotni sociálně demokratickou vládu podpořit.

Unionisté jsou podle odcházejícího předsedy Petra Mareše k dalšímu vládnutí připraveni. Záleží prý na tom, zda mají koaliční partneři zájem. Pokud ne, pak tato vláda končí prohlásil dnes Mareš, který odpoledne oznámil rezignaci na předsednickou funkci. Naopak lidovci jsou pro další fungování současné vlády.

ODS by se nebránila ani předčasným volbám. "Tato vláda byla odmítnuta voliči jak ve vnitřní, tak i evropské politice. My jsme přesvědčeni, že nejlepším řešení pro Českou republiku za této absolutní krize a neschopnosti této vlády jsou předčasné volby," potvrzuje místopředseda ODS Petr Nečas. Tuto možnost ale ostatní parlamentní strany odmítají.

V prvních volbách do Evropského parlamentu skončila ČSSD se dvěma poslaneckými mandáty jako pátá za ODS, KSČM, Sdružením nezávislých s Evropskými demokraty a KDU-ČSL. K volbám přišlo jen 28 procent oprávněných voličů. Konečné výsledky voleb najdete zde.

Helena Šulcová, Vlasta Valentová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme