ODS vyzývá k prověření hospodaření ANO kvůli chybějícímu daru. Je to nepřijatelné, řekl Stanjura

Opoziční ODS v úterý vyzvala kontrolní výbor sněmovny, aby prověřil hospodaření ANO. Hnutí chybí ve výroční zprávě za rok 2014 více než milionový dar od brněnského podnikatele Davida Rusňáka, jak upozornil server iROZHLAS.cz. Občanští demokraté kvůli tomu mluví o možné existenci černých fondů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň nebyly uvedeny ve výroční zprávě, na základě které hnutí obdrželo státní příspěvek," upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Nesrovnalost za milion? Podnikatel Rusňák v roce 2014 pomáhal hnutí ANO, ale záznam chybí

Číst článek

Vlastník investiční skupiny DRFG David Rusňák je podle ČTK jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází. Před komunálními volbami v Brně v roce 2014 daroval místní buňce celkem 1,1 milionu korun.

Záznam o dárci ale ve výroční zprávě ANO za rok 2014 chybí, stejně tak darovací smlouva. Tu hnutí přitom ještě v pondělí nemohlo najít, jak upozornil server iROZHLAS.cz. S hledáním na pražské centrále pomáhal i brněnský primátor Petr Vokřál z ANO.

Smlouva se našla v Brně

Darovací smlouva se nakonec podle serveru Novinky.cz našla v Brně. „Po mých urgencích brněnská organizace našla dokument podepsaný panem Rusňákem, který ale nikdy nebyl dopraven na centrálu hnutí, takže jsem ho ani já, ani nikdo z hnutí nepodepsal," řekl Novinkám šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

ANO nemůže najít záznam o daru od Rusňáka. Ještě hledáme, vzkazuje brněnský primátor Vokřál

Číst článek

Jelikož smlouva podle Babiše nebyla podepsána, nemohla být zanesena v účetnictví ani ve výroční zprávě. Dar se navíc podle něho týkal marketingových a podpůrných aktivit a nejsou doklady, že by byl plněn.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Rusňákova koncernu DRFG Jiřího Hrabovského bylo obsahem daru nepeněžité plnění – konkrétně například reklamní bannery, ale i pastelky nebo lepicí pásky. Smlouvy však firma odmítá zveřejnit.

Rusňák byl také členem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Babiše. V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme