ODS zablokovala ve sněmovně projednání návrhů levice

Mimořádná schůze sněmovny skončila předčasně. ODS se znovu podařilo zablokovat projednání komunistických návrhů na opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci a o zrušení stropů na sociální a na zdravotní pojištění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicoví poslanci ve sněmovně

Levicoví poslanci ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Sněmovna sice ráno hladce schválila hlasy ČSSD a KSČM program dnešní mimořádné schůze, poslanci pravice ale podobně jako v minulých týdnech oddalovali hlasování o zákonech svými vystoupeními.

Místopředseda ODS Petr Nečas vydržel přes dvě hodiny vysvětlovat sněmovně, co zavedení karenční doby přineslo, a provedl je nemocenským systémem všech zemí Evropské unie. Po jeho proslovu si vzaly kluby zelených a ODS symbolickou přestávku na jednání a poslanci se rozešli domů.

Obstrukce ze strany pravice odsoudil šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Některé věci jsou ve třetím čtení před hlasováním už od prosince a je velmi nešťastné, že lidem, kteří čekají na to, jak se rozhodne například o proplácení prvních tří dnů nemoci, ODS vzkazuje, že jim vůběc o ně nejde," podotkl Kováčik.

Podle ODS návrhy zvýší schodek

S plánem zdržovat dnešní jednání sněmovny se občanští demokraté netajili. Podle nich jsou návrhy přeložené KSČM špatné, protože zvýší už tak vysoký schodek státního rozpočtu.

Třídenní čekací lhůta, v které zaměstnanec nemá nárok na náhradu mzdy, se podle Nečase jednoznačně osvědčila. Argumentuje tím, že výdaje státu na nemocenskou se ve srovnání s rokem 2007 snížily v roce 2009 téměř o deset miliard korun.

"Pokud se nám podaří zabránit přijetí návrhů, tak je to skvělá zpráva pro české daňové poplatníky, protože jsme každému z nich ušetřili několik tisíc korun, které by museli ze svých kapes zaplatit za zvýšení deficitu veřejných financí," zdůraznil Nečas.

Chybou by podle ODS bylo i zrušení stropů sociálního a zdravotního pojištění, neboť prý evidentně podporují zaměstnanost v České republice.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme