ODS začala jednat o nové vládě s KDU-ČSL

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek zahájil další kolo jednání o nové vládě. Na schůzku ve Strakově akademii si dnes ráno pozval úřadujícího předsedu lidovců Jana Kasala. Včera večer přitom šéf ODS oznámil, že takzvaná exkluzivní jednání o nové vládě začnou až v pondělí. Sejít se má také se zástupci Strany zelených a následně se ODS domluví na schůzce se sociálními demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Miroslava Němcová | Zdroj: ČTK

Jako první přišla na řadu KDU-ČSL. Ve středu chce premiér Mirek Topolánek podat prezidentovi Václavu Klausovi "určitou mezizprávu" o vyjednávání o novém kabinetu. Topolánek doplnil, že přistoupí na návrh šéfa ČSSD Jiřího Paroubka na jeho zvolení předsedou sněmovny pouze v případě, že půjde o komplexní a širší dohodu demokratických stran.

"Zahájíme exkluzivní jednání jak s KDU-ČSL, tak se Stranou zelených, tak s ČSSD. Jednání zahajujeme v pondělí tak, abychom ve středu mohli podat určitou mezizprávu panu prezidentu Václavu Klausovi," oznámil včera Topolánek. "Domnívám se, že ten druhý pokus, pokud má být úspěšný, měl by to být ten second service, kdy v tenise už žádné třetí podání není, tak potom musí být na širší bázi než jenom dvou stran," řekl předseda ODS.

Seriozním jednáním ze strany ODS podmiňuje svou kandidaturu na šéfa sněmovny předseda ČSSD Jiří Paroubek. Užší vedení strany probírá současnou politickou situaci už od rána v Lidovém domě.

Paroubkova nabídka je podle šéfa ODS Mirka Topolánka krokem, který by mohl pomoci vyřešit současný politický pat. ODS se chystá na schůzku i se sociálními demokraty."Já exkluzivními jednáními myslím to, že budeme s každou stranou jednat samostatně. Ta jednání začínají s KDU-ČSL. Snažíme se vést velmi seriozní jednání, která budou znamenat spíše dohodu demokratických stran tak, aby to řešení mělo širší podporu," zdůraznil Topolánek.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme