ODS zahájí nové kolo jednání o vládě

Vyjednavači dvou nejsilnějších politických stran - ODS a ČSSD - se dnes odpoledne sejdou v Kramářově vile, aby debatovali o povolebním uspořádání. Další rozhovory se odehrají zítra, kdy se občanští demokraté postupně sejdou se zelenými, lidovci a znovu se sociálními demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek | Foto: Tomáš Vodňanský

Zatímco možná už dnes chce premiér a šéf ODS Mirek Topolánek uzavřít diskuse o termínu předčasných voleb, od zítřka chce s politickými partnery mluvit o programu budoucí vlády. Na místě dnešních rozhovorů bude odpoledne čekat na výsledek reportér Radiožurnálu.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach včera po jednání užšího vedení strany prohlásil, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek chce zbytečně oddalovat sestavení nové vlády jednáním s parlamentními stranami o předčasných volbách. ODS ale tvrdí, že jednání nijak nezdržuje.

Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal po včerejším zasedání stranického předsednictva řekl, že lidovci nebudou při jednáních s občanskými demokraty blokovat žádný z možných termínů předčasných voleb. ODS chce hlasování co nejdřív. ČSSD reagovala nabídkou vlády založené na širší dohodě stran na jeden rok. Kdyby politici po dvanácti měsících dospěli k názoru, že takový kabinet nefunguje, mohli by se podle sociálních demokratů domluvit na dřívějších volbách. Nepřipadají ale pro ně v úvahu dřív než v červnu 2008.

Premiér a šéf ODS Topolánek dostal od víkendového kongresu mandát jednat o vládě s ostatními nekomunistickými stranami včetně ČSSD. Nesmí ale se sociálními demokraty uzavřít velkou koalici, opoziční smlouvu nebo dopustit vládu ČSSD podporovanou komunisty.

Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme