ODS založí v europarlamentu novou frakci

Europoslanci ODS do konce června založí v Evropském parlamentu novou frakci a vystoupí tak z nejsilnější frakce EPP-ED. Lídr kandidátky ODS do europarlamentu Jan Zahradil to řekl v Ranním interview Radiožurnálu. Občanští demokraté ve víkendových volbách obhájili všechny mandáty, které v Evropském parlamentu měli. Podle Jana Zahradila tak mohou jednání s dalšími europoslanci dál pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Zahradil | Foto: Petra Čechová

"Já zítra odjíždím do Bruselu dojednávat detaily vzniku naší nové frakce. Bude to frakce pravého středu - eurorealistická, která bude v opozici vůči federalistickému proudu v Evropské unii. Ten se snaží o centralizovaný model Evropské unie řízený z Bruselu a o stále další posunování pravomocí na evropskou úroveň."

Podle Zahradila už europoslancům za ODS nevyhovuje fungování s Evropskou lidovou stranou a proto se rozhodli pro tento krok. "Chceme najít lepší přístav proto, abychom mohli prosazovat naše zájmy a zájmy České republiky. Pokud ho nenajdeme, tak si ho musíme sami vytvořit," vysvětlil rozhodnutí občanských demokratů lídr jejich kandidátky.

Podle Zahradila půjde o eurorealistickou frakci: "Bude to politika, která se pokusí postavit alternativu padesát let starému konceptu evropského federalismu. Našimi partnery jsou britští konzervativci, polská strana Právo a spravedlnost a pak budeme mít celou řadu juniorních partnerů - tedy politických stran, které dodají do naší frakce jednoho, dva nebo tři europoslance."

Nejenom o vzniku nové frakce v Evropském parlamentu mluvil v Ranním interview Radiožurnálu Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS.

Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Eurovolby v Česku vyhrála ODS s náskokem před ČSSD
Nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu zřejmě zůstanou konzervativci
K čemu jsou dobré frakce v Evropském parlamentu - 3. část
K čemu jsou dobré stranické kluby v Evropském parlamentu?

Lenka Rákosová, Renáta Prátová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme