ODS získala podporu pro předčasné volby i od komunistů

Občanská demokratická strana získala pro návrh na rozpuštění sněmovny a předčasné volby už třetí stranu - KSČM. Předtím souhlasili i zelení a lidovci. Pro občanské demokraty jsou předčasné volby v tuto chvíli prioritou, případná jednání o podobě přechodné vlády by měla následovat až později. Prezident Václav Klaus svolal na pátek 3. listopadu na Pražský hrad schůzku předsedů všech pěti parlamentních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Filip a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

K předčasným volbám může podle ODS vést změna ústavy, která by umožnila rozpuštění sněmovny za souhlasu tří pětin poslanců. To, že ani komunisté nejsou proti - potvrzuje předseda ODS Mirek Topolánek: "Po jednání s KSČM mohu říci, že stejně jako my i Komunistická strana Čech a Moravy, pokud se nenajde nějaké stabilní řešení, tak upřednostňuje schválení upraveného senátního návrhu změny ústavy a jeho aplikaci k přechodu k předčasným volbám." Topolánek dodal, že nyní je předčasné řešit termín mimořádných voleb i to, a jaká vláda k nim zemi dovede.

Shodu s ODS Radiožurnálu potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Od června říkáme, že pokud se nenajde stabilní řešení, tak je třeba, aby tady byla vláda, která může přivést v dočasném mandátu zemi k předčasným volbám. A připojuji se k tomu, že je to lepší než divokou cestou, (jít) cestou ústavního zákona, my na něm budeme pracovat" řekl po pětačtyřicetiminutové schůzce Filip.

Další postup při formování nové vlády chce s předsedy sněmovních stran projednat prezident republiky Václav Klaus. Proto svolal na pátek 3. listopadu na Pražský hrad jejich schůzku.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme