ODS zrušila kvůli černým duším tři oblastní sdružení v Praze a okolí
Výkonná rada ODS zrušila své místní organizace v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ. Důvodem jsou nejasné okolnosti při náboru nových členů. O zrušení sdružení v Praze-západ kvůli takzvaným černým duším se mluvilo už před jednáním. V Praze 4 byl za podivných okolností zvolen předseda místního sdružení, v Praze 12 zase zákulisními dohodami odstavili vlastního senátora.
Předseda ODS Petr Nečas řekl, že netransparentní nábor nových členů je nepřijatelný.
„Tato oblastní sdružení budou ustavena nově, na základě důvěryhodných a věrohodných lidí, kteří prošli testem voleb, ať již komunálních nebo například senátních,“ vysvětlil šéf strany.
Důvody zrušení tří oblastních sdružení ODS vysvětlil místopředseda ODS Jiří Pospíšil
„Podobné praktiky zkrátka v naší politické straně tolerovat nebudeme. Vylučujeme, aby se pokračovalo v tom, že například někde jsou uměle navyšovány počty členů, aby byli členové uměle převáděni jako žoldáci z jednoho místního sdružení do druhého,“ podotýká Nečas.
„Pan premiér vyšel z informací, které zjistila skupinka členů grémia, kteří na místě podrobně zkoumali problémy spojené s Prahou-západ. Ostatně informace prosakovaly také do médií, objevilo se i podezření, že někteří členové byli zcela formální, a dostávali dokonce snad i peníze za své členství v ODS,“ popsal místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
Ve zrušených pražských organizacích působí i kontroverzní členové jako Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička nebo Ondřej Palounek. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody nemají tito lidé důvěru strany ani voličů.
Například vedení oblastního sdružení Praha-západ se proti případnému zrušení ohradilo už před jednáním výkonné rady. Nařčení z náboru černých duší odmítlo a hodlá se prý bránit všemi prostředky. Podle předsedy zrušeného oblastního sdružení Petra Makovského je to "bezprecedentní krok zavánějící vnitrostranickým pučem". Rozhodnutí rady kritizoval i poslanec Boris Šťastný.
ODS hledá v Jihlavě cesty k vlastnímu ozdravení, její preference dál padají
Číst článek
Jiří Pospíšil ale trvá na správnosti dnešního rozhodnutí. Podle něj je ODS první stranou, která se problému černých duší postavila a začala ho řešit. Mezi členy výkonné rady prý mělo zrušení tří sdružení podporu asi 90 procent.
„Já budu dělat všechno pro to, aby do budoucna – pokud se ukážou obdobné problémy – to postihlo i jiná sdružení. Pokud to nebudeme dělat, pak se stane nejen ODS, ale všem politickým stranám, že postupně budou rozložené různými šíbry, kteří budou do strany přivádět fiktivní členy, budou jim za to platit a tito lidé budou rozhodovat, kdo bude na jaké kandidátce a kdo bude reprezentovat ODS,“ varuje Pospíšil.
Výkonná rada strany rozhodla o zrušení na svém jednání, které se mimořádně koná v Jihlavě. Špičky ODS diskutovaly, jak stranu ozdravit a zabránit dalšímu propadu preferencí. Podle posledního průzkumu společnosti STEM je podpora ODS u veřejnosti nejnižší od roku 1998. Nyní by ji volilo necelých 12 procent lidí, TOP 09 by získala 14 procent.