ODS ztratila ve velkých městech, získala je ČSSD

Nejvíce míst v zastupitelstvech získali v komunálních volbách už tradičně nezávislí kandidáti, kteří v celorepublikovém součtu obsadí přibližně polovinu z 60 tisíc křesel. Z velkých politických stran získala nejvíc mandátů ODS, která ale přišla o vítězství v drtivé většině velkých měst, včetně Prahy, Brna a Ostravy. Těsně druhá je ČSSD a třetí nejúspěšnější stranou se stali překvapivě lidovci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

Sociální demokracie zvítězila ve třinácti ze třiadvaceti statutárních měst. Naproti tomu ODS uspěla jen ve čtyřech městech, před čtyřmi lety přitom ovládla radnice v jedenadvaceti velkých městech.

ČSSD uspěla v Brně, Děčíně, Olomouci, Hradci-Králové, Chomutově, Karviné, Frýdku-Místku, Jihlavě, Ústí nad Labem, Pardubicích a v Ostravě.

ODS vyhrála jen ve čtyřech statutárních městech – Teplicích, Kladně, Mladé Boleslavi a v Plzni.

KOMUNÁLNÍ VOLBY - VÝSLEDKY

V Praze slaví vítězství TOP 09 se ziskem třiceti procent. Porazila dosud vládnoucí ODS, která získala jen 23 procent. Třetí ČSSD má 18.

ČSSD sleduje průběžné výsledky voleb na plátně v suterénu Lidového domu. | Foto: Tomáš Adamec

Zajímavý je výsledek v Mostě, kde sdružení Mostečané Mostu získalo 26 z pětačtyřiceti mandátů a může tak samo ovládnout radnici. Podobný úspěch měla jen ČSSD v Karviné, která také získala nadpoloviční počet zastupitelů.

V Českých Budějovicích zvítězilo hnutí Občané pro Budějovice vedené exprimátorem a někdejším členem ODS Jurajem Thomou. V Karlových Varech uspěla Karlovarská občanská alternativa. V Liberci překvapivě vyhrála Změna pro Liberec a v Opavě zvítězilo uskupení SOS pro Opavu.

Komunální volby přilákaly letos k urnám přes 47 procent oprávněných voličů. Nejmenší účast byla v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji, kde hlasovalo jen něco málo přes 41 procent oprávněných voličů. Naopak přibližně pět-a-padesáti-procentní účást zaznamenala Vysočina.

Igor Maňour, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme