ODS ztratila ve velkých městech, získala je ČSSD

Nejvíce míst v zastupitelstvech získali v komunálních volbách už tradičně nezávislí kandidáti, kteří v celorepublikovém součtu obsadí přibližně polovinu z 60 tisíc křesel. Z velkých politických stran získala nejvíc mandátů ODS, která ale přišla o vítězství v drtivé většině velkých měst, včetně Prahy, Brna a Ostravy. Těsně druhá je ČSSD a třetí nejúspěšnější stranou se stali překvapivě lidovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

Sociální demokracie zvítězila ve třinácti ze třiadvaceti statutárních měst. Naproti tomu ODS uspěla jen ve čtyřech městech, před čtyřmi lety přitom ovládla radnice v jedenadvaceti velkých městech.

ČSSD uspěla v Brně, Děčíně, Olomouci, Hradci-Králové, Chomutově, Karviné, Frýdku-Místku, Jihlavě, Ústí nad Labem, Pardubicích a v Ostravě.

ODS vyhrála jen ve čtyřech statutárních městech – Teplicích, Kladně, Mladé Boleslavi a v Plzni.

KOMUNÁLNÍ VOLBY - VÝSLEDKY

V Praze slaví vítězství TOP 09 se ziskem třiceti procent. Porazila dosud vládnoucí ODS, která získala jen 23 procent. Třetí ČSSD má 18.

ČSSD sleduje průběžné výsledky voleb na plátně v suterénu Lidového domu. | Foto: Tomáš Adamec

Zajímavý je výsledek v Mostě, kde sdružení Mostečané Mostu získalo 26 z pětačtyřiceti mandátů a může tak samo ovládnout radnici. Podobný úspěch měla jen ČSSD v Karviné, která také získala nadpoloviční počet zastupitelů.

V Českých Budějovicích zvítězilo hnutí Občané pro Budějovice vedené exprimátorem a někdejším členem ODS Jurajem Thomou. V Karlových Varech uspěla Karlovarská občanská alternativa. V Liberci překvapivě vyhrála Změna pro Liberec a v Opavě zvítězilo uskupení SOS pro Opavu.

Komunální volby přilákaly letos k urnám přes 47 procent oprávněných voličů. Nejmenší účast byla v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji, kde hlasovalo jen něco málo přes 41 procent oprávněných voličů. Naopak přibližně pět-a-padesáti-procentní účást zaznamenala Vysočina.

Igor Maňour, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme