Vláda nepočítá s odškodňováním firem. ‚Dostali takové úlevy, že si nemohou stěžovat,‘ říká Benešová

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal kvůli pandemii koronaviru. Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla v neděli v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

„Podnikatelům jsme skutečně dali, co bylo možné,“ řekla Benešová. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Postoj kabinetu kritizoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit.

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. „Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat,“ řekla ministryně.

Krizový zákon je psaný na povodně, ne epidemi, říká Hamáček. Odškodnění chce řešit po sečtení škod

Číst článek

„Podnikatelům jsme skutečně dali, co bylo možné,“ řekla Benešová. S vytvořením mechanismu, který by zajišťoval náhradu škod způsobených vládními restriktivními opatřeními, o které hovoří i ustanovení krizového zákona, se podle ní neuvažuje.

„Pokud nějaký podnikatel takovou škodu mít bude, může se žalobou přijít,“ řekla. Podle ní musí firma v takovém případě vyčíslit škody a své nároky obhájit u soudu.

Michálek postup kabinetu kritizoval. „Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům,“ řekl. Podle něj by bylo na místě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod.

Michálek zároveň zdůraznil, že nikdo nemůže očekávat, že by se hradila škoda v podobě ušlého zisku v takové míře, jako by žádná pandemie nebyla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme