Odškodnění za kanalizaci na pozemku jen do konce roku, pak zbude jen možnost žaloby

Majitelé pozemků, přes které vede kanalizace nebo na nich stojí třeba protipovodňová hráz, mají nárok na finanční kompenzaci. Upozorňují na to středeční Hospodářské noviny. O odškodnění ale můžou lidé požádat jen v případě, že vodní dílo bylo postavené před rokem 2002 a nedostali za něj adekvátní náhradu. Čas na to mají ale jen do konce letošního roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová opatření (ilustrační foto). | Foto: Michal Malý

Pokud se majitelé do konce roku nedohodnou, budou muset spor řešit žalobou. Tu ale musí podat ještě letos, jinak jejich nárok na peníze zůstane promlčený, upozorňují Hospodářské noviny.

Vyvalila se voda z polí a místo silnice jsme měli řeku, popisuje starostka zaplaveného Zaječova

Číst článek

Nárok na kompenzaci přinesla v roce 2014 novela vodního zákona přijatá společně s novým občanským zákoníkem.

Každý, kdo prokáže, že se stavbou vodního díla nesouhlasil, by podle novely měl od jeho majitele dostat jednorázovou finanční náhradu ve výši pětinásobku běžného ročního nájemného za pozemek.

Stovky podobných sporů teď řeší i státní podnik Lesy ČR. Ten jedná o náhradě s majiteli zhruba 200 vodních staveb, které jsou na jeho pozemcích.

Lesy ČR se podstatnou část sporů snaží vyrešit tím, že plochu pod vodním dílem jejich majitelům prodá. Jde hlavně o majetek, který je pro podnik nepotřebný. A například Povodí Labe už všechny žádosti dotčených majitelů pozemků vyřešilo. Víc v Hospodářských novinách.

aku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme