Odsouzené budou ve věznicích navštěvovat oběti. Pomoci to má oběma stranám

V Česku se chystá unikátní projekt. Za odsouzenými by měli do věznic chodit lidé, kteří se stali obětí trestného činu, a mluvit s nimi o svých pocitech. Pomoci to má oběma stranám. Oběti se podle expertů snáze vyrovnají se svým traumatem, pachatelé si zase uvědomí, co svým jednáním způsobili. Akce, která by měla snížit riziko recidivy, bude probíhat také v dalších sedmi evropských zemích, například Německu či Portugalsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Berdych žadá o podmíněné propuštění z vězení

David Berdych žadá o podmíněné propuštění z vězení | Foto: Filip Jandourek

„Oběť často potřebuje do věznice přijít, aby si také odbourala nějaké bariéry, aby viděla reálného vězně, protože když něco neznáme, tak si to ještě více démonizujeme. Když ho pak slyšíme mluvit, vidíme, že i on má za sebou příběh. Většinou i jemu někdo ublížil a on v tom pokračuje,“ vysvětlila Gabriela Kabátová z Mezinárodního vězeňského společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o projektu Mezinárodního vězeňského společenství zjišťovala Markéta Chaloupská

Od projektu, který má v Česku odstartovat v únoru, si slibuje, že se díky němu oběti snáze vyrovnají se špatnými zážitky. Rozhovory mají být přesně řízené. Povedou je například odborníci z britské univerzity.

Podle Kabátové ale nikdy nepůjde o setkání pachatele a přímo jeho oběti. V takovém případě by muselo proběhnout jinou formou.

O akci budou v nejbližší době zástupci vězeňského společenství jednat s ministerstvem spravedlnosti. Podle jeho mluvčí Kateřiny Hrochové je resort obecně podobným krokům nakloněný.

„Pokud takové projekty směřují ke snížení recidivy v budoucnu, tak je ministerstvo podporuje,“ řekla.

Projekt hodnotí většinou pozitivně i odborníci. Psycholog Vladimír Voska ale upozorňuje, že experti musí vytipovat odsouzené, kteří jsou schopni sebereflexe. „Oběti může pachatel nedostatečným taktem způsobit ještě větší psychickou újmu,“ zdůvodnil.

Na setkáních situaci rozeberou

Do projektu Mezinárodního vězeňského společenství se přihlásila i šedesátiletá Jana. „Když mi bylo 22, přijala jsem pozvání na rande s mužem, kterého jsem moc neznala. Šli jsme do parku, chvíli jsme si povídali, on chtěl potom sex. Mě to vyděsilo, protože jsem ho neznala, tak jsem to odmítla. On mě začal škrtit, byl silnější a došlo k pohlavnímu styku,“ popsala.

Se znásilněním se dlouho vyrovnávala. V rámci projektu bude společně s dalšími oběťmi trestných činů navštěvovat vězně. Na pravidelných setkáních mají společně rozebírat situace, kvůli kterým jedni nemohou spát a druzí jsou za mřížemi.

Jen loni se obětí trestného činu stalo v Česku 40 tisíc lidí. I na jejich podporu pořádá dnes Mezinárodní vězeňské společenství benefiční koncert Pět tváří zdi. Kromě obětí trestných činů se tam sejdou i propuštění vězni a jejich rodiny.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme