Odsouzeného poslance Pekárka vyzývá k odchodu koalice i opozice

Roman Pekárek by měl složit mandát a odejít ze sněmovny. Shodují se na tom strany koalice i opozice. Pekárka soud pravomocně odsoudil na pět let vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Záleží ale pouze na něm, zda se mandátu vzdá, nebo si ho ponechá. Dosud jen pozastavil členství v ODS. Sněmovna přitom už zítra bude rozhodovat o klíčových zákonech jako je vládní daňový balíček nebo státní rozpočet na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud poslal poslance Pekárka za korupci na 5 let do vězení, rozsudek je pravomocný | Zdroj: ČTK

Roman Pekárek se stal poslancem letos 9. listopadu jako náhradník za jednoho z trojice rebelujících občanských demokratů. V té době už byl nepravomocně odsouzen za korupci. Ke složení poslaneckého mandátu ho hned vyzvala ODS i její kolínská organizace. Pekárek ale jen pozastavil členství ve straně.

„Kandidáty dáváme na kandidátky v nějakém čase, tohohle jsme dali na kandidátku v roce 2010. Že jsme došli do dnešního dne a před měsícem se stal poslancem s tímhle břemenem na zádech a svého mandátu se nevzdal, je problém,“ přiznává šéf poslanců ODS Marek Benda.

„Já uvidím, jaký zvolí další postup, jestli bude nadále trvat na výkonu mandátu, nebo jestli se ho vzdá. My nemáme žádnou jinou možnost, než na něj apelovat, aby se za této situace mandátu vzdal,“ říká Benda.

Roman Pekárek se stal poslancem letos 9. listopadu jako náhradník za jednoho z trojice rebelujících občanských demokratů. Koalici už pomohl prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Členství v ODS po nátlaku straníků pozastavil, poslaneckého mandátu se ale nevzdal. Vláda má ve sněmovně jen křehkou většinu a jeho hlas potřebuje.

„My v tuto chvíli nemáme žádný vliv na pana Pekárka. Pozastavil členství v ODS, není členem poslaneckého klubu ODS,“ připomíná místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

„Náš názor je takový, že by bylo správné, pokud by se pan Pekárek rozhodl dobrovolně odejít ze sněmovny. Podle mého názoru je to jediné možné řešení, jak si pan Pekárek ve vztahu k parlamentu může nějak zachovat svoji tvář,“ míní Pospíšil.

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek nevidí problém v tom, že by Pekárek svým hlasem vládní normy podpořil.

„Pořád – ať se nám to líbí, nebo ne – má hlasovací právo jako všichni ostatní. Pokud jde o daňové balíčky, tam myslím odsouzení v jeho smyslu vadí méně, než kdyby například schvaloval novelu trestního zákona, kde by rušil ten trestný čin, za který byl odsouzen. Ale u daňového balíčku? Jednak s tím nic nenaděláme, zadruhé to prostě beru jako realitu. Jak bude hlasovat já nevím, ODS ho nepřemlouvá, aby hlasoval s ní,“ vysvětluje Blažek.

Poslanec Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení

Číst článek

Zákon neřeší situaci, kdy je poslanec nebo senátor odsouzený. Brzy by se to však mohlo změnit. „Paní předsedkyně Němcová podává návrh na to, aby v případě, že je poslanec pravomocně odsouzen, okamžitě ztrácel mandát, tak jak se to děje u starostů obcí,“ říká šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

„Bohužel ústavodárce ve své dobré víře v politickou kulturu nepředpokládal, že klesneme tak hluboko, že tady budeme mít poslance, kteří budou pravomocně odsouzeni,“ dodává Gazdík.

Podle šéfa klubu ČSSD Jeronýma Tejce by měla předsedkyně sněmovny i celá ODS Romana Pekárka vyzvat, aby na jednání sněmovny nechodil a nehlasoval.

„Já doufám, že pokud paní předsedkyně Němcová na jedné straně říká, že chce změnu ústavy, aby takoví poslanci nemohli být ve sněmovně, že veřejně vystoupí a vyzve pana poslance Pekárka, že odmítá být předsedkyní sněmovny, ve které takovýto poslanec hlasuje pro koaliční většinu,“ říká Tejc.

Předsedy Věcí veřejných Radek John je přesvědčen, že by teď měli občanští demokraté shánět hlasy pro vládní návrhy jinde. „Občané vidí, jaká politická žumpa tady nastala, že je každý trestanec dobrý. ODS by měla dát signál, že trestance nepotřebuje, že se musí snažit získat důvěru sněmovny jinak. Tipuji, že pan Pekárek neodejde, že přijde jako z Marsu, bude říkat, že to není pravda. ODS by ho měla vypárovat,“ radí John.

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme