Odsouzení poslanci by už neměli dostávat plat. Rozhodla o tom sněmovna

Zákonodárci ve vězení nebo v ochranné léčbě už by neměli dostávat plat. Sněmovna schválila návrh ODS, podle kterého by poslanec nebo senátor pravomocně odsouzený za úmyslný trestný čin přišel o mzdu i náhrady. Přijít mají také o další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před nástupem do věznice odpověděl poslanec Roman Pekárek na několik otázek novinářů | Zdroj: ČTK

Pokud předloha uspěje v Senátu a podepíše ji i prezident, měla by platit už pro současné zákonodárce.

Jako první by měl o peníze přijít poslanec Roman Pekárek (dříve ODS), který je od února ve vězení za korupci. Do konce volebního období by si jinak vydělal zhruba milion korun.

Bývalého středočeského hejtmana a poslance za ČSSD Davida Ratha podezřelého z korupce se změna teď netýká, neplatí totiž pro vazbu.

ČSSD dává přednost zániku mandátu

Předloha se nelíbí sociálním demokratům, kteří by raději než peníze vzali odsouzeným poslancům a senátorům jejich mandát.

„Nepřipadá mi správné, aby na jedné straně poslanec byl ve vězení a nepobíral plat a na straně druhé měl možnost předkládat návrhy zákonů. Proto bych byl spíše pro komplexnější řešení, a to odebírání mandátu v případě, že poslanec je odsouzen pravomocně k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Takový návrh zákona už ve sněmovně je, připravila ho její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS. „Je tady návrh paní předsedkyně Němcové, který by měl umožnit ztrátu mandátu, nepochybně ovšem ztráta mandátu by musela platii až od příštího volebního období,“ připomněl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Normu nakonec podpořilo 119 ze 134 přítomných poslanců, přičemž nikdo nebyl proti a ostatní - část sociálních demokratů v čele s předsedou jejich klubu a Tomáš Úlehla z ODS - se hlasování zdrželi.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme