Odsouzení využívají ke skrývání hlavně své kontakty. Většinu ale policie najde

Policie dnes v Ostravě zadržela bývalého krajského radního a zastupitele Jana Stoklasu, když dorazil k vazební věznici, aby si začal odpykávat čtyřletý trest za milionové úvěrové podvody. Bývalý vlivný člen ČSSD měl přitom do vězení nastoupit do konce ledna. Policisté mezitím pátrají po dalším kdysi významném politikovi, exposlanci ČSSD Petru Wolfovi. Byl odsouzen na šest let za dotační podvod, ale do vězení se v daném termínu nedostavil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ilustrační foto

Vězení - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle utajeného experta Policejního prezídia na pátrání po lidech, kteří odmítají nastoupit do vězení, odsouzení ke skrývání nejčastěji využívají své sociální kontakty. Jak ale dodal, policie je v jejich hledání velmi úspěšná.

Než se podíváme, jak v takových situacích postupujete, nejdříve základní obrázek. Pan Wolf určitě není zdaleka jediný, po němž se musí shánět policie z uvedených důvodů. Kolik takových osob momentálně registrujete?

V současné době policie eviduje 796 osob, které jsou v pátrání z důvodu nenastoupení do výkonu trestu, a pokud k tomu přičteme i evropské zatýkací rozkazy a zatýkací rozkazy, tak to celkové číslo v současné době, kdy policie pátrá, je 1590 osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl jeden z odborníků Policejního prezídia na pátrání po lidech, kteří se vyhýbají nástupu trestu

Jaké cesty nebo kličky k tomu odsouzení využívají? Nebo se nejčastěji jen ukrývají na neznámém místě?

Komunita hledaných osob využívá vesměs veškeré své sociální prostředí, ve kterém vyrůstali, ve kterém se v poslední době pohybovali.

Snaha nebo relativně i to jejich přesvědčení nenastoupit do výkonu trestu je většinou dostane do nestandardních situací a snaží se schovávat, ať už pomocí známých, příbuzných, svých vybudovaných vazeb anebo veškerých kontaktů, ať už v České republice nebo i v zahraničí.

A nakolik se vám je daří dohledat a poslat za mříže?

Já si myslím, že Policie České republiky má v tomto procesu pátrání velmi vysoké úspěchy, a to je skutečně kolem asi 70, 80 procent osob. Když vezmu kalendářní rok, tak ve statistikách, kolik osob vyhlašujeme a ke kolika realizacím dochází v souvislosti vůbec s činností policie, je objem osob skutečně veliký.

Bývalý krajský radní přijel do ostravské věznice nastoupit trest, zatkla ho policie

Číst článek

Stává se často, že na vině je nedorozumění, že třeba dotyční nevědí přesně kde a kdy se hlásit?

Většinou proces, který se jmenuje soudní řízení a odvolací řízení, je v kompetenci jak daného soudu, tak i jeho právníků. Většinou lidé vědí a myslím si, že mají poměrně dost velký obrázek i přehled o tom, jaké úkony ze strany osudu jsou vůči nim prováděny. Vesměs je to o komunikaci osoby s daným soudem, který tyto věci dává dohromady anebo je skutečně s těmi lidmi řeší.

Martin Křížek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme