Kněz souzený za pohlavní zneužívání ministranta se činu nedopustil, rozhodl soud

Jesenický okresní soud ve středu zprostil obžaloby ze zneužívání ministranta bývalého katolického kněze Adama Stanislava Kuszaje. Muž byl za tento čin v roce 2011 odsouzen podmíněným trestem. Soudce Miloš Kubíček v rozsudku uvedl, že nebylo prokázáno, že se tento skutek stal.

Jeseník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalého kněze soud potrestal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže v roce 2011. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Kuszaj byl podle Jesenického okresního soudu odsouzen neprávem na základě nevěrohodné výpovědi mladíka. Obnovu řízení soud povolil v listopadu 2016. Svou významnou roli v případu hrál revizní znalecký posudek.

Sejděte se s lidmi, které sexuálně zneužili kněží, vyzývá dopis kardinála Duku. Církev prý případy utajuje

Číst článek

„Absentuje jakýkoliv přímý důkaz o vině obžalovaného. Výpověď poškozeného ve světle revizního znaleckého posudku nemůže být důkazem, neboť podle revizního znaleckého posudku je nevěrohodná. Rovněž výpovědi svědků v obnoveném řízení svědčí ve prospěch obžalovaného a v neprospěch obviněného. Soud proto rozhodl ve prospěch a obžaloby jej zprostil,“ uvedl soudce Miloš Kubíček.

Trest pro kněze

Bývalého kněze soud potrestal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže v roce 2011 a uložil mu tehdy půlroční trest s podmíněným odkladem na dva roky, soud mu navíc zakázal po dobu tří let pracovat s dětmi do 18 let. Trest byl muži sice na základě amnestie později prominut, po odsouzení byl však Kuszaj suspendován a kněžskou práci již vykonávat nemohl.

Středeční rozhodnutí soudu Kuszaj přivítal. „Mám radost, samozřejmě, ani to nemůžu vyjádřit, jsem tím vším unavený. Chci se vrátit ke kněžské službě, je to můj sen a chci ho naplňovat,“ řekl Kuszaj. Proces zasáhl deset let jeho života. Místo práce kněze zastával dosud dělnické profese.

Během diktatury bojoval za lidská práva. Nyní papež chilského kněze potrestal kvůli zneužívání dětí

Číst článek

„Chci hlavně sloužit lidem a Bohu, vrátit se ke kněžské službě je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě že vnímám, že jsem o devět let přišel, ale člověk má další zkušenosti. Pracuji, byl jsem s lidmi a ti nevěděli, kdo jsem. Sloužil jsem jim i v práci, ale jiným způsobem,“ doplnil kněz.

Vymyšlené obvinění

Jeho obhájkyně Zuzana Kožnárková řekla, že rozhodnutí soudu s ohledem na důkazy očekávali. „Jednalo se nejen o zásadní svědectví tří osob, kterým se měl poškozený svěřit, že si obvinění vymyslel, ale i další důkazní materiál, který jednoznačně nevinu klienta podporoval,“ řekla obhájkyně.

Poukázala na to, že předchozí odsouzení bylo postaveno na závěrech znalkyně, jejíž metody později označili revizní znalci za nevhodné a zastaralé. „Znalci dospěli vůči poškozenému k závěru, že se jedná o natolik patologickou osobnost, v níž se pod maskou rádoby hodného chlapce ukrývá predátor, který parazituje na druhých a bohužel k tomu zneužil i mého klienta,“ doplnila Kožnárková.

Podotkla, že další kroky ohledně možného odškodnění budou zvažovat. „Je zde také prostor pro státní zástupkyni, zda se minimálně jedna osoba nedopustila trestného činu,“ dodala. Kuszaj i státní zástupkyně se po rozsudku na místě vzdali odvolání, lhůtu si ponechala pouze zmocněnkyně poškozeného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme