Odsouzený poslanec Pekárek do sněmovny nedorazil

Poslanec Roman Pekárek, kterého včera vrchní soud odsoudil za korupci, je stále členem dolní komory parlamentu. Nic na tom nemění ani fakt, že půjde na pět let do vězení. Zákon totiž na situaci, kdy je zákonodárce pravomocně odsouzený, nepamatuje. Z dnešního jednání sněmovny se Pekárek omluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek u Vrchního soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Po pravomocném rozsudku vyzvala Romana Pekárka k odchodu ze sněmovny jak opozice, tak vláda a všechny koaliční strany.

Občanská demokratická strana, za kterou do sněmovny nastoupil, se ho k rezignaci na mandát snažila přesvědčit ještě předtím, než podepsal poslanecký slib. A nepřestala dodnes.

„Já jsem s ním včera mluvil, pokoušel jsem se mu říci, že by si měl přes Vánoce rozmyslet, jestli není dobré pro něj, pro ODS i nakonec pro celou sněmovnu, aby se mandátu vzdal,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda, který se ale od Pekárka žádné odpovědi zatím nedočkal.

Pokud se odsouzený poslanec mandátu nevzdá, má sněmovna podle její šéfky Miroslavy Němcové z ODS zatím jedinou možnost, jak situaci řešit. Sáhne mu na peníze, jako v případě Davida Ratha, který je už několik měsíců ve vazbě.

„Rozhodli jsme se, že mu (Rathovi) bude posílán plat, na to podle právníků není možné sáhnout. Ovšem náhrady mu nevyplácíme,“ připomněla.

V Poslanecké sněmovně je zatím neschválený návrh, podle kterého pravomocně odsouzený zákonodárce o svůj mandát přijde. Platit ale může až pro příští volební období.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme