Odsouzený poslanec Roman Pekárek je poslední den na svobodě

Do vězení v pondělí nastoupí poslanec Roman Pekárek. Stane se tak prvním odsouzeným zákonodárcem, který má mandát a zároveň pobírá plat. Pětiletý trest si bude odpykávat za korupci. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam dál ho vězeňská služba přesune, zatím Pekárek neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Pekárek, který 7. listopadu v Praze na schůzi Sněmovny složil poslanecký slib, mluví s novináři | Zdroj: ČTK

Pekárek nahradil na podzim Ivana Fuksu, jednoho z takzvaných rebelů ODS, kteří nechtěli hlasovat pro zvýšení DPH.

A právě to byl důvod, proč se Pekárek ve sněmovně objevil. Celkem tři rebelující poslanci ODS odmítli zvednout ruku pro vyšší daně, vzdali se svých mandátů a ze Sněmovny odešli. Koalici tak chyběly potřebné hlasy.

Pekárek byl jedním z nových poslanců, kteří měli rebely při hlasování nahradit, a umožnit tak vládě balíček schválit. Ale tím jeho role ve sněmovně skončila. Začátkem prosince ho poslanci vydali k trestnímu stíhání.

Do té doby byl Pekárek odsouzen nepravomocně. Odvolal se, ale řízení se mohlo uskutečnit až po vydání poslance sněmovnou. V polovině prosince ho vrchní soud ho uznal vinným z braní úplatku a ze zneužití pravomoci. Pekárka za to poslal na pět let za mříže.

Pekárek trvá na své nevině, úplatek prý nevzal

Už tehdy poslanec prohlásil, že nic nezákonného neprovedl, a proto se mandátu nevzdá. A za tím si stojí i dneska. „Výsledek soudů je prostě šílený, nepředstavitelný. Důkazní situace je úplně jiná, já jsem si nedomlouval řádný úplatek,“ tvrdí.

Roman Pekárek byl v minulosti místostarostou Kolína. Podle obžaloby chtěl v roce 2009 při prodeji kolínských pozemků na jednom podnikateli milionový úplatek, za něj měl zařídit prodej za nižší cenu. Peníze ale Pekárek nedostal. Poslance usvědčila nahrávka, o které ale říká, že je falešná.

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme