Odsouzený poslanec Roman Pekárek nastoupil do vězení

Do vězení v Hradci Králová dnes kolem půl třetí odpoledne nastoupil poslanec Roman Pekárek. Pražský vrchní soud mu udělil pětiletý trest za korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před nástupem do věznice odpověděl poslanec Roman Pekárek na několik otázek novinářů

Před nástupem do věznice odpověděl poslanec Roman Pekárek na několik otázek novinářů | Zdroj: ČTK

Pekárek, který v Poslanecké sněmovně nahradil jednoho z rebelujících poslanců ODS, s trestem nesouhlasí. Jak řekl novinářům před věznicí, chystá se podat dovolání.

Vypadal zdrceně a nervózně. Při odpovědích novinářům se mu třásl hlas. Několikrát zopakoval, že je nevinný, odsouzení za korupci považuje za nesmysl, protože o prodeji pozemků nerozhodoval on sám, ale celé kolínské zastupitelstvo.

„Jak se můžete připravit na to, že jdete do vězení? Nota bene odsouzený za věci, které jsem nespáchal. Například porušení pravomocí veřejného činitele jsem prostě neudělal, protože tu pravomoc jsem zkrátka neměl. To je velice jednoduché.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi novináři, kteří sledovali nástup poslance Romana Pekárka do vězení, byl i reportér Ondřej Vaňura.

„Samozřejmě se odvolám se všude, kam to půjde. Protože myslím, že není dobře, když soudy takto soudí,“ řekl před věznicí Pekárek.

Roman Pekárek se stal poslancem letos 9. listopadu jako náhradník za jednoho z trojice rebelujících občanských demokratů. Koalici už pomohl prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Členství v ODS po nátlaku straníků pozastavil, poslaneckého mandátu se ale nevzdal.

Kromě trestu vězení soud Pekárkovi uložil i peněžitou pokutu čtvrt milionu korun a zakázal mu na pět let činnost ve státní správě. Pekárek nesmí podle rozsudku usednout ve vládě, nebo být státním úředníkem či třeba jen náměstkem ministra, poslancem být ale může.

K tomu, aby složil mandát, ho soud donutit nemůže.

Poslance čeká vstupní procedura včetně zdravotní prohlídky.

Nezařazený poslanec Roman Pekárek je vůbec prvním pravomocně odsouzeným zákonodárcem. V současném volebním období stanuli před soudem také Vít Bárta z Věcí veřejných a nezařazený Jaroslav Škárka. K soudu půjde i Bártův spolustraník Otto Chaloupka.

Na soud zatím ve vazbě čeká bývalý sociální demokrat David Rath. Trestnímu stíhání v kauze nákupu letadel CASA čelí i bývalá místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová.

Za pětiletým vězením pro poslance Pekárka je korupce při prodeji pozemku

Číst článek

Milan Kopp, Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme