Odstoupení patriarchy Schwarze situaci v husitské církvi neuklidnilo

Zjitřené emoce ve vedení Církve československé-husitské nezklidnila ani sobotní rezignace patriarchy Jana Schwarze. Tomu se delší dobu nelíbilo hospodaření ústředí církve. Biskupové to odmítají, chyby naopak vidí na bývalém patriarchovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpán Klásek a Karel Bican

Štěpán Klásek a Karel Bican | Zdroj: ČTK

Církev podle Jana Schwarze neřeší své skutečné problémy - údajnou neschopnost oslovit veřejnost, drastické snížení počtu křtů - a hřeší na podnikání managementu. Biskupové to odmítají - sám patriarcha podle nich špatně vynaložil na 3,5 milionu korun.

"Obvinil biskupy a tajemníky z toho, že pokud on odstoupí, tak my rozprodáme veškerý majetek církve do dvou let. Myslím si, že v první řadě on se podílí na ekonomickém kolapsu tady toho úřadu," uvedl pražský biskup Karel Bican.

Husitská církev některé kroky patriarchy označuje za špatné, ne za protiprávní. "Bylo tady tolik emocí a tyto emoce některé věci zbytečně nafoukly. Já mám pocit, že doktor Schwarz nedorostl tohoto úřadu," uvedl biskup bratislavský Jan Hradil.

Bývalý patriarcha Jan Schwarz je přesvědčen, že nepochybil. "Není to nic, co by se nedalo dohledat a prokázat; já si myslím, že při té vzájemné výměně informací a při té diskusi se ukáže, jak ty věci skutečně jsou."

Biskup Štěpán Klásek, který jako správce dočasně vykonává práci patriarchy, přiznává, že se v minulosti mohla některá předložená fakta víc prověřit.

Nového patriarchu si Církev československá-husitská zvolí podle dostupných informací možná až v řádném termínu v roce 2007.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme