Odstupte, vyzývá TOP 09 Krnáčovou. Primátorka má vyvodit odpovědnost za pád trojské lávky

Pražská TOP 09 bude ve čtvrtek na jednání zastupitelů požadovat po vedení města vyvození politické zodpovědnosti za spadlou lávku v Troji. Pokud se tak nestane, navrhne odvolání primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Novinářům to ve středu řekli zastupitelé opoziční TOP 09 Václav Novotný a Martin Dlouhý.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Lávka se zřítila 2. prosince, zraněni byli čtyři lidé. Trosky odstraňuje najatá firma a ve čtvrtek začnou spadlé kusy z Vltavy vytahovat hasiči. Krnáčová výtky odmítá, TOP 09 se podle ní ze situace snaží vytěžit politické body.

Trojská lávka mohla mít konstrukční vadu. Nymburk uzavřel přemostění stejné konstrukce

Číst článek

„Primátorka Krnáčová sama v jednom z rozhovorů krátce po této nešťastné události uvedla, že v západních zemích je zcela standardní, že zodpovědný politik vyvodí odpovědnost, a nepřímo tak ukázala na svého náměstka (Petra) Dolínka. Buď tedy vyhledá politicky odpovědného člověka v rámci rady a udělá vše pro jeho odvolání, nebo ať odpovědnost vyvodí sama a odstoupí,“ řekl předseda zastupitelů TOP 09 Novotný.

Podle TOP 09 existuje za událost odpovědnost věcná, kterou řeší policie, a pak politická. „Vedení města odvádí pozornost od toho, že politická zodpovědnost existuje. Zdá se nám, že primátorka dělá vše pro to, aby zakryla svou zodpovědnost,“ řekl Novotný.

Po krátké schůzce na ples

Krnáčovou zastupitelé kritizovali také za to, že se podle nich události dostatečně nevěnovala. Podle Novotného předminulou sobotu svolala pouze krátké jednání a následně se vydala na ples hlavního města. „A po něm odjela na dovolenou,“ řekl.

Primátorka uvedla, že se situaci celou dobu věnovala. „Byla jsem neustále na telefonu, denně vyřídila desítky hovorů a SMS zpráv. Neodjela jsem uprostřed krizové situace, ale až poté, co jsem rozdala úkoly a ujistila se, že veškeré práce jsou v chodu. Nic dalšího se až do prošetření nešťastné události nedá udělat,“ uvedla.

Zřícená visutá lávka přes Vltavu v Praze-Troji. | Foto: Karel Puš | Zdroj: Český rozhlas

Politická zodpovědnost za pád lávky podle ní bude vyvozena, až se prokáže, nyní je to předčasné. „Je smutné, že se kolegové snižují k tomu, aby z takové události vytěžili nějaké politické body. Myslela bych si, že je to pod jejich úroveň, ale očividně není. Ať je ta věc prošetřena a kolegové z opozice si nehrají na samozvané soudce amatéry,“ uvedla Krnáčová.

Lávka se zřítila první prosincovou sobotu odpoledne, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Radní minulé úterý rozhodli, že vyplatí každému zraněnému jednorázový dar 50 000 korun. Odškodným se bude vedení města zabývat poté, co policisté případ uzavřou. Na místě lávky by měl začít plout přívoz a vzniknout provizorní přemostění. Příčiny pádu nejsou známy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme