Odstupující šéf vojenských zpravodajců má další problémy

Na odstupujícího ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka se valí jeden problém za druhým. Před několika dny prohrál soud se svým bývalým podřízeným Jiřím Kupsou o neoprávněné odnětí bezpečnostní prověrky. Vítěz sporu nyní zvažuje, že Krejčíka znovu požene před soud, kde by se ale už někdejší šéf vojenské tajné služby zodpovídal z trestné činnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Soudce pražského správního soudu Ladislav Hejtmánek vysvětluje, proč rozhodnutí generála Krejčíka o odebrání Kupsovy prověrky zrušil: "My jsme to rozhodnutí zrušili a věc jsme vrátili žalovanému správnímu orgánu k dalšímu řízení, protože po přezkoumání té věci jsme dospěli k závěru, že důvody, které byly v tom rozhodnutí uvedeny, nemohou obstát."

Vojenské zpravodajství bude tedy muset znovu zahájit Kupsovo prověřování. Případ je ale složitější. Kvůli odebrané prověrce musel zpravodajský důstojník službu opustit a také o této záležitosti bude ještě rozhodovat soud.

Mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha k problému služby uvádí: "Vojenské zpravodajství bude pochopitelně respektovat rozhodnutí soudu a znovu v tomto případě otevře bezpečnostní řízení."

Bývalý zpravodajský důstojník Kupsa uvažuje o tom, že by na odstupujícího šéfa služby Krejčíka podal trestní oznámení ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Ten krok samozřejmě nevylučuji a zvážím ho," potvrdil Kupsa.

Oznámení pro tentýž trestný čin podal na Krejčíka minulý týden další bývalý příslušník tajné služby Roman Liener, který pracoval pod utajením v Bělorusku. Policie ho na základě udání nadřízeného stíhá pro několik trestných činů. Liener se po Krejčíkovi už několik let domáhá takzvané odlegalizace. Tedy zajištění bezpečnosti, které služba automaticky provádí po ukončení zpravodajského úkolu.

Generál Krejčík na žádosti o Lienerovu ochranu uvedl, že proces odlegalizace může být zahájen až s ohledem na výsledky vyšetřování.

Další podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

Marie Matúšů, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme