Odliv mozků i citace Martina Luthera. Zeman se v OSN zaměřil na terorismus a migraci

Prezident Miloš Zeman v proslovu před Valným shromážděním OSN kritizoval neúčinný boj proti terorismu. OSN podle něj potřebuje úřad, který k porážce teroristických skupin použije všechny možné prostředky, včetně vojenské síly. Zaměřil se také na migraci.

New York (Aktualizováno: 18:18 19. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Český prezident během několikaminutového projevu řekl, že rozumí lidem, kteří tvrdí, že musíme migranty přijímat. Upozornil ale na to, že migrace znamená také odliv mladých lidí z domovských zemí: 

Migrace znamená také odtok mozků, mladých zdravých lidí, kteří opouštějí své země, a to znamená oslabení těch států. Každý, kdo vítá migranty v Evropě, s tímto únikem mozků souhlasí," uvedl český prezident. Podle něj je třeba stabilizovat obyvatelstvo v domovských státech a ne podporovat migraci.

Trump v OSN: USA zastaví islámský terorismus, nemohu dopustit, aby rozvrátil celý svět

Číst článek

Musíme těm zemím pomoci prostřednictvím zajištění elektřiny, nemocnic, škol nebo vodních zdrojů. To zajistí stabilizaci populace v zemích, odkud imigranti přicházejí. Ale nemůžeme migraci podporova," doplnil.

Migrace je podle něj částečně vyvolaná teroristickými činy například v Sýrii a Iráku. Na druhou stranu je s terorismem propojena, protože se jistí džihádisté v této migrační vlně ukrývají,“ vysvětlil. 

V Evropě podle něj migranti zakládají teroristické spící buňky, nebo útočí jako osamělí vlci. 

Teroristická anticivilizace

Velkou část projevu věnoval také boji s islámským terorismem. „Vyjadřujeme solidaritu a soustrast, organizujeme protesty, demonstrace, ale bohužel stále váháme bojovat proti této teroristické anticivilizaci s veškerou svou silou," uvedl Zeman. 

Zeman v New Yorku převzal cenu Bojovník za pravdu. Vyzval k přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma

Číst článek

Musím připustit, že před rokem jsem zde kritizoval, že OSN není schopná definovat slovo terorismus. Situace se změnila. Je to 70 let, co nejsme schopni definovat slovo terorismus, a chtěl bych říci, že si vysoce cením akce generálního tajemníka, díky níž vzniká nový protiteroristický úřad. Věřím, že je to správný krok, jak prakticky bojovat proti terorismu," řekl a vzápětí dodal:

Musíte pochopit, že pod deštníkem OSN existuje 38 protiteroristických organizací nebo institucí. Myslím si, že čím víc je takových institucí, tím více vzrůstá teroristické hnutí na světě. Potřebujeme jednu instituci, která bude silná a bude bojovat proti terorismu."

V článku byl původně chybně uveden jako autor výroku Martin Luther King. Správně je však reformátor Martin Luther. Za chybu se omlouváme.

Na závěr svého projevu Zeman citoval Martina Luthera a vyzval země k tomu, aby v boji proti terorismu vycházely z historického optimismu. „Kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň," odcitoval český prezident větu Luthera, kterou označil za tu nejkrásnější větu, jež vyjadřuje historický optimismus.

Naopak Zemanův slovenský protějšek Andrej Kiska, který vystoupil krátce před ním, zdůraznil odpovědnost za osud migrantů prchajících před bídou a hrůzami války. Odsoudil sobectví a úzké národní zájmy.

Dominika Píhová, Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme