Až ministerstvo financí napraví ‚generální pardon‘, promineme odvody medikům i my, říká Maláčová

Pokud by se podařilo upravit „generální pardon“ ministerstva financí k dani studentů, kteří museli v nouzovém stavu nastoupit do nemocnic či seniorských domovů, přidá se s prominutím odvodů i ministerstvo práce. Jinak bez změny zákonů nemůže sociální pojistné odpustit. Na tiskové konferenci to v pondělí řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odpuštění by měla projednat vláda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro studenty se několikrát kvůli koronaviru vyhlásila pracovní povinnost. Museli pak jít pomáhat do nemocnic či sociálních zařízení. Za tuto práci dostali odměnu, která představovala náhradu za vzniklou újmu a původně se z ní daň a odvody neplatily.

Podle dřívějších informací serveru iDNES.cz povinnost daň a sociální a zdravotní pojištění hradit stanovil nový výklad ministerstva práce. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček v pondělí řekl, že resorty zdravotnictví a práce začaly odvody uplatňovat podle pokynů Generálního finančního ředitelství. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyhlásila teď pro studenty svůj „generální pardon“ k dani.

Plošný pardon medikům. Ministerstvo financí odpustí studentům s pracovní povinností daň z příjmu

Číst článek

„Od včerejška (neděle) komunikujeme s ministerstvem financí, aby pardon nastavili tak, abychom se s odvody mohli připojit k ministerstvu financí. Je to velmi technicky složitá věc. Sami o sobě bez změny zákona odvody odpustit nemůžeme. Pokud se podaří najít takové řešení, tak se přidáme k ministerstvu financí,“ uvedla Maláčová.

Podle Hamáčka je nutné daň i odvody vyřešit komplexně. „Bylo by dobré, aby ministerstvo financí, které s tím přišlo, spolupracovalo na finálním řešení. Aby se neutrhlo z toho vláčku a neřešilo věci po svém, protože pak to zkomplikuje situaci ministerstvům práce a zdravotnictví, které jen následovaly pokynů Generálního finančního ředitelství,“ řekl Hamáček.

Studentská sleva na poplatníka

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi připustil, že vládě povinnost ohledně daní studentů unikla. Ministerstvo financí pak uvedlo, že prominutím daně reaguje „na nesprávný postup některých krajů, které tyto peněžní náhrady administrativně zpracovávají“.

Příjmy za práci podle Schillerové vždy podléhají dani z příjmu, zároveň ale platí, že studenti by díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili. Vyhlásila ale i tak prominutí daně.

Specialista na daňově právo brněnské Masarykovy univerzity Michal Radvan uvedl, že pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle něj osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme