Odvody z hazardu příští rok asi vzrostou, novelu podpořila sněmovna

Daň z hazardu v roce 2016 nejspíš vzroste. Sazby budou 23 a 28 procent podle druhu her místo současných 20 procent. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Předpokládá to vládní novela zákona o loteriích, kterou v dnešním úvodním kole projednávání podpořila sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna (ilustr. foto) | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Nižší sazba daně se má vztahovat na loterijní a kurzové sázky, vyšší na hrací automaty.

Nové sazby mají přinést státu ročně kolem dvou miliard korun navíc.

„Předložený návrh zákona dále mění rozpočtové určení odvodu, a to tak, aby dodatečný výnos z odvodu byl příjmem státního rozpočtu,“ řekl ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok, který ve sněmovně zastupoval ministra financí a šéfa hnutí Andreje Babiše.

„Proto se poměr rozdělení dílčího odvodu z výherních hracích přístrojů a obdobných zařízení mezi stát a obce mění ze stávajícího poměru 80:20 na 60:40 ve prospěch obcí,“ dodal Ťok.

Novelu podpořila i opoziční TOP 09 v čele s šéfem jejích poslanců Miroslavem Kalouskem. „Vláda se rozhodla rozdělit sazby pro různé typy hazardu podle stupně společenské nebezpečnosti. Malinko to odporuje daňové teorii. Je pravda, že v zemích OECD je běžnější, že sazby jsou oddělené, takže mně vládní koncepce nepřijde tak úplně nesympatická,“ prohlásil.

Opoziční kluby TOP 09 a Starostů a ODS ale zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení, zamíří proto k posouzení do rozpočtového výboru.

Díky zkráceným lhůtám by však poslanci mohli normu schvalovat zřejmě už zhruba v polovině listopadu.

Pokud novelu schválí i Senát a podepíše prezident, mohla by od ledna 2016 platit.

Hazardní hry v Česku - výše sázek, výher a příjmů 2003 - 2014 | Foto: ČTK

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme