Vrátit, nebo poslat jinam. Odvolací soud rozhodne v kauze Čapí hnízdo, jednání bude neveřejné

Vrchní soud v Praze bude ve čtvrtek rozhodovat v kauze Čapí hnízdo, ve které je obžalován bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Odvoláním státního zástupce proti osvobozujícímu rozsudku se bude zabývat na neveřejném zasedání. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila Radiožurnálu mluvčí soudu Kateřina Kolářová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí Hnízdo

Státní zástupce se zprošťujícím rozsudkem v kauze Čapí hnízdo nesouhlasí, v odvolání žádá jeho zrušení a vrácení případu zpět k městskému soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Neveřejné zasedání se koná za stálé přítomnosti všech členů senátu a zapisovatele. Jiné osoby jsou z účasti na neveřejném zasedání vyloučeny,“ sdělila mluvčí. Podle jejích dřívějších informací se odvoláním zabývá senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Denisy Durdíkové.

ROZSUDEK: ‚Bareš měl informace z první ruky.‘ Soudce Šott popsal klíčové svědectví v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Odvolací soud nemůže v neveřejném zasedání rozsudek prvostupňového soudu potvrdit. Může ale například verdikt zrušit a případ vrátit k novému projednání nebo postoupit věc jinému orgánu. Spis k případu má přes 36 000 stran.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Rodina versus dotace

Podle Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci.

‚Úmyslně nepravdivá, vnitřně rozporná.‘ Soudce rozkryl lži ve svědeckých výpovědích o Čapím hnízdě

Číst článek

Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Státní zástupce se zprošťujícím rozsudkem nesouhlasí, v odvolání žádá jeho zrušení a vrácení případu zpět k městskému soudu.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme