Odvolací soud o rok snížil Pitrovi trest za daňové úniky

Odvolací Vrchní soud v Praze snížil Tomáši Pitrovi trest za daňové úniky. Podnikatel má jít do vězení na čtyři roky. To je o rok méně, než byl rozsudek nižší instance. Pitr, který byl v minulosti dva a půl roku ve vazbě, doufá, že se vězení vyhne. Chce požádat o podmíněný odklad nástupu do vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu | Zdroj: ČTK

Soudce Vrchního soudu v Praze Viktor Mach Pitrovi trest z pěti na čtyři roky snížil kvůli tomu, že od daňového úniku uběhlo skoro 20 let. Původní trest byl podle něj nepřiměřeně přísný.

Tomáš Pitr si přišel vyslechnout rozsudek překvapivě osobně. „Minule jsem k soudu nepřišel a zničehonic mi dali pět let bez jediného důkazu, to znamená, že jsem si říkal, že to asi nebylo správné rozhodnutí k soudu nechodit. Proto jsem dneska přišel,“ řekl Pitr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Veronika Hlaváčová

Rozsudek Pitr označil za kompromis. Po zadržení ve Švýcarsku byl dva a půl roku ve vazbě a tak nyní doufá, že do vězení kvůli případné podmínce nebude muset.

„Myslím, že ten trest mně byl snížený proto, abych do vězení už nemusel, ale nikdy to samozřejmě není jisté. To znamená, že ta eventualita, že bych do vězení musel nastoupit, pořád existuje,“ uvedl Pitr. „Když to dobře dopadne, tak mně bude zvětšená podmínka, to znamená, že budu žít ještě dalších tři až pět let s podmínkou,“ poznamenal.

Součástí trestu je i zákaz působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Ten však platí jen pro Českou republiku.

„Nemůžu ta rozhodnutí přijímat sám, musí je přijímat třeba představenstva těch firem a tak dále, takže je to samozřejmě složitější, ale hodně podnikám i v zahraničí, takže tam ten problém není,“ konstatoval podnikatel.

Žalobkyně: Nejpodstatnější je otázka viny

Pitr byl odsouzený za daňové úniky ve výši 23 milionů korun. Na nich se podle pražského Vrchního soudu v roce 1994 podílel i Pitrův společník Miroslav Provod. Ten však trest nedostal, protože se na něj vztahuje amnestie, kterou na začátku letošního roku vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Podle obžaloby se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zvlášť závažného zločinu zkrácení daně pomocí fiktivních faktur za reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Oba i přes rozhodnutí soudů vinu odmítají.

Pitra soud potrestal za daňové úniky ve výši 23 milionů korun z devadesátých let minulého století. Kromě toho byl už dřív odsouzený za vyvedení akcií společnosti Setuza a Milo Surovárny a jiný daňový únik. Podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V létě 2010 byl zadržen ve Švýcarsku, v dubnu 2012 ho kriminalisté převezli do Česka.

„Neříkám, že jsem v životě neudělal něco špatně, určitě jsem udělal v životě rozhodnutí několik tisíc, takže některá z nich byla určitě špatně, ale za co jsem byl odsouzený, se opravdu vinen necítím,“ uvedl Pitr.

Podobně to vidí i Miroslav Provod. „Nikdy jsme o žádné DPH v souvislosti s těmito fakturami nepožádali,“ řekl Provod s tím, že chce své jméno očistit. „Já jsem si za těch 19 let na ten soudní maraton už zvykl, takže využiji mimořádného opravného prostředku a dovoláme se k Nejvyššímu soudu,“ podotkl.

Dovolání zvažuje i žalobkyně Heny Macháčková. Je spokojená s tím, že pražský Vrchní soud dvojici uznal vinnou, ale pro Pitra požadovala vyšší než pětiletý trest.

„Stále je pro nás nejpodstatnější otázka vyřešení viny obžalovaných a tu otázku trestu zvážíme ještě po doručení písemného vyhotovení,“ uvedla Macháčková.

Eva Rajlichová, kov, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme