Odvolací soud poslal architekta Řičáře na 6 let do vězení

Architekt Řičář půjde za dotační podvod za 15,5 milionu korun a za praní špinavých peněz na šest let do vězení, rozhodl pražský vrchní soud. Snížil tak rozhodnutí městského soudu v Praze, který ho loni v říjnu odsoudil k sedmi letům vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Architekt, který si změnil jméno na Josef Marek, trvá na své nevině. Před pěti lety přitom vystupoval sám jako klíčový svědek, který pomohl odhalit korupci v kauze Budišov.

Ve vazbě tehdy skončili bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, extajemník sociálně demokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministertsva zemědělství Miroslav Řehulka. Podle policie chtěli navýšením ceny rekonstrukce zámků v Budišově a Třebíči získat 30 milionů korun.

Řičář dnes u vyhlášení rozsudku nebyl. Jeho majetek sice podle rozsudku propadne státu. Není ale jasné, jaká část škody se tím pokryje.

'Bono publlico'

Řičář a další obžalovaní předložili ministerstvu pro místní rozvoj žádost o dotaci na projekt Bono publlico, jednalo se o vybudování multimediálních komunikačních center v regionu Podještědí. Žadatelé ale věděli, že nebudou mít potřebné peníze na projekt a v dokumentaci uvedli nepravdivé údaje. Ministerstvo jim 15 a půl milionu korun jako dotaci poslalo a tyto peníze pak dál kolovaly mezi obžalovanými.

Předseda senátu i státní zástupce Boris Havel kritizovali, že se stát o svůj nárok včas nepřihlásil. „Státní zastupitelství, konkrétně tedy já, ale i předseda Městského soudu v Praze jsme opakovaně písemně vyzývali ministerstvo pro místní rozvoj, aby se připojilo s nárokem na náhradu škody, což se nestalo.“

Stát teď peníze místo po vinících vymáhá ve správním řízení po jedenácti obcích Podještědí. Ty je ale nemají a hrozí jim kvůli tomu bankrot. Kdyby se přitom ministerstvo pro místní rozvoj přihlásilo do trestního řízení, soudy by Říčářovi a zřejmě i bývalému předsedovi sdružení obcí Podještědí Josefu Kamenskému uložili povinnost škodu nahradit.

Pravděpodobně se Řičář se na lavici obžalovaných ještě vrátí. V minulých dnech ho policisté nově obvinili i ze dvou pokusů a jedné přípravy dotačního podvodu.

Milan Kopp, Martin Drtina, Marie Ilkivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme